Akcja śniadanie

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia. „Znajdź czas na śniadanie" – to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania organizowanego od 2012 r.

 

Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego nie powinniśmy go pomijać. Istotna jest także jakość spożywanych śniadań.

 

- Dlaczego śniadanie jest tak ważne? – wyjaśniają specjalistki z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: dr inż. Anna Hinburg, dietetyk kliniczny oraz mgr Monika Szostek, dietetyk i psychodietetyk:

AH: - Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, bo spożywamy je po długiej przerwie nocnej. Musimy zdobyć dobrej jakości paliwo Wyruszając w podróż dbamy o swój samochód, dbajmy również o siebie, czego niestety bardzo często nie robimy, pomijając pierwszy posiłek. A on daje nam największą siłę. Powinien być kilokalorycznie niewiele mniejszy od obiadu. Bez śniadania nie powinniśmy w ogóle ruszać z domu. Zjedzmy śniadanie żeby mieć siłę do pracy, do działania, do myślenia. Jeżeli rano nic nie zjemy, to często potem nie zjemy też drugiego śniadania, bo nie mamy na nie czasu. Dopiero od godz. 15 zaczynamy jeść posiłki, kończąc późnym wieczorem albo przed samym snem. Ten układ na pewno nie jest wskazany. Doskonale wiemy, że organizmu nie da się oszukać, więc nadrabiamy kaloryczność popołudniami. Możemy w ten sposób „zapracować" na insulinooporność, nadwagę, a nawet otyłość.

 

- Co warto zjeść na śniadanie?

AH: - Najlepiej byłoby, gdyby śniadanie było posiłkiem wytrawnym. Niewskazane jest słodkie śniadanie, takie jak smakowe słodkie płatki na mleku, które dają energię tylko na 30 minut i powodują bardzo duży wyrzut insuliny.

MSz: - Śniadanie powinno się pojawić do godziny po przebudzeniu. Żeby ten posiłek był kompletny, powinien zawierać wszystkie składniki: białko (np. pieczone mięsko, jajka, twaróg, serki bez dodatku cukru), tłuszcz (masło lub olej roślinny) i węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo, którym szybciej się najadamy i które daje długie poczucie sytości lub płatki owsiane). Szczególnie istotne są warzywa, które powinny zajmować połowę naszego talerza.

AH: - Po ok. trzech godzinach od pierwszego śniadania planujemy drugie śniadanie, które jest tylko przekąską. Mogą to być np. owoce, koktajle, sałatki warzywne, które dadzą nam energię do kolejnego posiłku, czyli obiadu.

 

Fot.:

Od lewej: dr inż. Anna Hinburg, dietetyk kliniczny oraz mgr Monika Szostek, dietetyk i psychodietetyk.

Agnieszka Deoniziak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz