STRUGA-24

Zajęcia związane z ratownictwem pola walki, taktyką lekkiej piechoty, łącznością, umiejętnościami strzeleckimi i zgraniem pododdziałów są niezbędne dla podtrzymania zdolności bojowych żołnierzy. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej szlifowała te zagadnienia podczas ćwiczenia z wojskami operacyjnymi STRUGA-24 i  pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej.

STRUGA-24 to jedne z największych tego typu ćwiczeń,  w których wzięła udział 4W- MBOT. Manewry były sprawdzianem zarówno dla żołnierzy podstawowych pododdziałów WOT, czyli sekcji lekkiej piechoty, jak i osób odpowiedzialnych za kierowanie działaniami. Ćwiczenia były także testem współpracy z wojskami operacyjnymi. Żołnierze szlifowali taktykę, strzelectwo, mieli również okazję przećwiczyć ewakuację VIP-a i  rozpoznanie strategicznego obiektu. W działaniach uczestniczył śmigłowiec 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Ważnymi elementami ćwiczeń było także rozwijanie polowych stanowisk dowodzenia i użycie bezpilotowych statków powietrznych.

 

STRUGA-24 została zrealizowana jako element szkolenia zintegrowanego. Jest to uporządkowanie wiedzy nabywanej przez żołnierzy w ramach 2-dniowych szkoleń rotacyjnych realizowanych każdego miesiąca. Pierwszy etap stanowi szkolenie indywidualne. Ma ono na celu naukę najmniej doświadczonych terytorialsów m.in. poprawnego posługiwania się sprzętem wojskowym, który ma na wyposażeniu każdy żołnierz, a także podstaw taktyki, ratownictwa pola walki  i przetrwania w trudnym terenie. 

 

Kolejnym etapem jest szkolenie specjalistyczne, w trakcie którego żołnierze zdobywają umiejętności związane z ich stanowiskiem służbowym. Strzelcy wyborowi pogłębiają swoją wiedzę na temat karabinów wyborowych, nawigacji i maskowania. Medycy realizują zagadnienia związane z ratownictwem pola walki i transportem rannych.  Saperzy stają się ekspertami w dziedzinie wykorzystywania materiałów wybuchów i budowania umocnionych stanowisk ogniowych oraz osłon, zaś strzelcy i celowniczowie uczą się jak zwalczać siłę żywą i  pojazdy opancerzone przeciwnika za pomocą karabinów maszynowych i środków przeciwpancernych.

 

Ostatnim etapem jest szkolenie zgrywające. W jej trakcie pododdziały uczą się działania „jak jeden organizm”.  Jest to niezbędne, gdyż odpowiednia współpraca sekcji, plutonu i  kompanii wielokrotnie zwiększa ich wartość bojową. Ćwiczenia te są też najbardziej czasochłonne, gdyż wymagają nieustannego utrwalania i zawierają takie elementy jak ugrupowanie marszowe oraz kierowanie ogniem.

 

Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś już ponad 40 tys. żołnierzy z czego około 35 tys. to żołnierze OT ochotnicy, pozostali to żołnierze zawodowi i żołnierze aktywnej rezerwy. W  4  Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej- największej z brygad OT służy 3,5 tys. żołnierzy.

 

Sabina Mazurek

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz