TERYTORIALSI – WE ARE NATO

Obchodzimy 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 12 marca 1999 roku nasz kraj wraz z Węgrami i Czechami dołączył do najpotężniejszej organizacji militarnej na świecie. To nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu. Podczas uroczystego apelu 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej z okazji 25-lecia wstąpienia Polski do NATO został odczytany list ministra obrony narodowej skierowany do uczestników obchodów.

- W obliczu niespokojnej sytuacji geostrategicznej i realizowanej przez Rosję agresywnej polityki, szczególnie ważne są gwarancje bezpieczeństwa związane z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim. Praktycznym tego potwierdzeniem jest fakt, że w ostatnim czasie dwa silne militarnie europejskie kraje – Finlandia i Szwecja, w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń, zdecydowały się odejść od wieloletniej polityki neutralności i także wstąpić do NATO – pisze w liście wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak –Kamysz.

Od momentu wstąpienia do NATO, Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące. Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu. W ciągu 25 lat naszego członkostwa służbę w nich pełniło blisko 75 000 żołnierzy i pracowników wojska.

- Rocznica wstąpienia Polski do NATO to jedna z ważnych i przełomowych rocznic. To także jedno z tych radosnych wydarzeń w naszej historii, które warte jest świętowania. Wszystkim uczestnikom obchodów tego pięknego jubileuszu życzę dumy z naszego kraju i jego osiągnięć. Pamiętajmy także, że NATO to nie tylko siła militarna, ale i wspólnota wartości, w której jesteśmy silni jednością – podkreśla szef MON.

Na terenie Polski trwają międzynarodowe manewry wojsk Dragon-24. W przedsięwzięciu biorą udział jednostki z 9 państw NATO. W ich sprawnym przerzucie pomagają żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcia. Manewry są częścią serii ćwiczeń Steadfast Defender-24. Dragon-24 (DR-24) to ich część odbywająca się na terenie Polski.

Udział i zadania terytorialsów w DR-24 wpisują się w cele WOT. Jednym z nich jest współpraca z wojskami operacyjnymi i zapewnienie im możliwości sprawnego przerzutu. To także okazja do rozwoju współpracy z sojuszniczymi wojskami Paktu Północnoatlantyckiego.

Osiągnięcie tego statusu nie mogłoby mieć miejsca bez intensywnego szkolenia. To właśnie działalność szkoleniowa jest dziś jednym z najważniejszych aspektów działania paktu. Mieliśmy okazję przekonać się o tym w ostatnich dniach, uczestnicząc w manewrach Dragon 24. Współpraca z sojuszniczymi wojskami jest niezwykle cennym doświadczeniem. Zabezpieczając trasę przemarszu wojsk terytorialsi z Warmii i Mazur szlifują umiejętności najważniejsze w funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. To jeden z wielu momentów, w którym żołnierze 4W-MBOT mieli okazję osobiście wziąć udział w działaniach NATO.

 

Polska jest istotnym członkiem Sojuszu nie tylko ze względu na swoje geopolityczne położenie, ale przede wszystkim swoje doświadczenie i potencjał. Jesteśmy z liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wysokich nakładów na wydatki obronne naszego kraju. Świadczy o tym wysoki odsetek środków z krajowego budżetu, jakie nasz kraj przeznacza na obronność - dwa razy więcej niż wymagane przez NATO 2% PKB, czyli do 4,2 % PKB w 2024 r., planowane na ok. 158 mld zł, z czego ponad 50% przeznaczamy na modernizację Sił Zbrojnych, co także stawia nas na pierwszym miejscu w Sojuszu. 

Od kiedy Polska wstąpiła do NATO, na terytorium naszego kraju ulokowano liczne sojusznicze bądź powiązane z Sojuszem struktury wojskowe;  realizowano liczne inwestycje  w ramach NATO Security Investment Programme (NSIP), którego łączna wartość wynosi 7,8 mld zł. 

Sabina Mazurek

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz