Historia sportu - Zatoka Braniewo w III lidze w sezonie 1983/1984

Klub Zatoka Braniewo powstał w 1947 r. i ma za sobą długą, obfitującą w upadki i wzloty historię. Legendą jest baraż o II ligę na początku lat 60-tych XX wieku, ale nastąpił potem blisko dwudziestoletni rozbrat z wielkim futbolem. Powrót do piłki nożnej na wyższym poziomie miał miejsce w 1983 roku. Zatoka Braniewo w sezonie 1982/1983 wygrała elbląską ligę okręgową, ale o awansie do III ligi miały zdecydować mecze barażowe ze zwycięzcą toruńskiej okręgówki Legią Chełmża.

Pierwszy mecz rozegrany został w dniu 26.06.1983 r. na własnym boisku i przy rekordowej liczbie kibiców zakończył się remisem 1:1, a bramkę dla Zatoki strzelił kapitan drużyny Alfred Pawlak. Zatoka posiadała inicjatywę w pierwszej połowie, ale po przerwie straciła tempo. Mimo, że wynik nie był wymarzony w dniu 3.07.1983 r. w meczu rewanżowym Zatoka pokonała Legię 3:0 po bramkach Wojciecha Cichorka (2)i Pawlaka. Nie dawano Zatoce większych szans, a już w 1 minucie Pawlak ruszył ostro po skrzydle i posłał daleką centrę do Cichorka, który strzałem z woleja pokonał bramkarza gospodarzy. Zatoka cofnęła się do obrony, ale przy każdej okazji groźnie kontratakowali.Właśnie w takiej sytuacji w 67 minucie zaszarżował na 2 obrońców Legii i mimo ich asysty oddał mocny strzał, a piłka odbita od poprzeczki trafiła do siatki. W 78 minucie Pawlak pięknym strzałem z wolnego z 20 metrów nie dał żadnych szans bramkarzowi. Skład Zatoki w tym pamiętnym meczu był następujący: Grzelak – Uhryn, Ogryzek, Januszko, Sobucki (Przybyt), Boryczka, Mokrzycki, Pawlak, Woźniak, Cichorek (Lisowski).Prowadzona przez trenera Czesława Staszczyńskiego drużyna pewnie awansowała do III ligi (pomorskiej), a nawet zdobyła Wojewódzki Puchar Polski, jednak przed rozpoczęciem sezonu nowym trenerem Zatoki został Krzysztof Borkowski. Zatoka awansowała do III ligi po ponad 20 latach, dlatego oczekiwania kibiców i zawodników były wielkie. W ówczesnej pomorskiej grupie III ligi grało 14 drużyn, w tym po 3 zespoły z Bydgoszczy i Gdańska. W całym sezonie Zatoka odniosła zaledwie kilka zwycięstw, ale zanotowała również wiele, w tym kilka bardzo wysokich porażek.

Pierwszy mecz w III lidze rozegrany został w dniu 7.08.1983 r., w którym Zatoka pokonała Polonię Bydgoszcz 1:0 po bramce Erwina Pechty w 82 min. z rzutu karnego. Zespól Zatoki wystąpił w składzie: Grzelak- Uhryn, Januszko, Baliński, Ogryzek, Sobucki, Stawiński, Pawlak (Pękala 80), Mokrzycki, Cichorek, Pechta. Mecz oglądało ok. 1500 kibiców. Zespół z Bydgoszczy przyjechał po pewne zwycięstwo i miał zdecydowaną przewagę w pierwszej połowie. Natomiast Zatoka śmielej zaatakowała w drugiej części meczu, a po faulu w 82 minucie sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Pechta. Zatoka zagrała bardzo ambitnie, a na szczególne wyróżnienie zasłużyła linia defensywna zespołu.

Drugi mecz Zatoka rozegrała 20.08.1983 na wyjeździe z Elaną Toruń i uległa 0:3 tracąc bramki w 15, 55 i 60 minucie meczu. Do przerwy mecz był wyrównany, ale po zmianie stron zarysowała się przewaga techniczna Elany.

W 3 kolejce w dniu 27.08.1983 r. Zatoka uległa na własnym boisku zespołowi Gryfa Słupsk 0:1 tracąc bramkę w 60 minucie. Zatoka wystąpiła w składzie: Grzelak – Baliński, Ogryzek, Januszko (Lisowski), Michałowski, Banachowski, Łukaszewicz, Mokrzycki, Pękala, Cichorek, Przybył. Mecz oglądało 1500 kibiców. Goście byli lepsi technicznie, ale Zatoka grając z kontry nie wykorzystała kilku sytuacji.

W 4 kolejce w dniu 7.09.1983 r. Zatoka podejmowała Jantar Ustka i zremisowała 2:2. Bramki zdobyli Cichorek 8 i Pawlak 13 min., pewnie prowadząc Zatoka straciła bramki w 63 i 76 min. Skład Zatoki: Grzelak- Baliński, Januszko, Mościbrocki, Michałowski, Pękala (Banachowski), Pechta, Pawlak, Mokrzycki, Cichorek, Łukaszewicz (Lisowski).

W 5 kolejce rozegranej w dniu 10.09.1983 r. Zatoka w wyjazdowym meczu wysoko uległa zespołowi Wdy Świecie2:6. Bramki dla Zatoki zdobyli: Gorbaczewski 58 i Uhryn 90 min. Zatoka straciła bramki w 8, 21, 29, 40, 73 i 75 min. meczu.

W 6 kolejce rozegranej w dniu 17.09.1983 r. Zatoka uległa na własnym boisku zespołowi Gedanii Gdańsk 1:2.

W 7 kolejce rozegranej w dniu 24.09.1983 zespół Zatoki zremisował na wyjeździe z Chemikiem Bydgoszcz 1:1 uzyskując prowadzenie po samobójczym golu pomocnika Chemika w I połowie, po zmianie stron Chemik zdołał wyrównać.

W 8 kolejce rozegranej w dniu 1.10.1983 r. po zaciętym meczu Zatoka zremisowała z Wisłą Tczew 3:3. Dal Zatoki bramki zdobyli: Daukszewicz 24, Pawlak 63, 90 z rzutów karnych. Wisła strzeliła swoje bramki w 53, 59, i 78 min. Skład Zatoki: Grzelak – Dawicki, Ogryzek, Januszko, Baliński, Mokrzycki, Daukszewicz (Przybyt), Gorbaczewski (Sobucki), Drzycimski, Cichorek, Pawlak. Druga połowa przebiegała pod dyktando gości, dlatego był to dla Zatoki szczęśliwy remis.

W 9 kolejce rozegranej w dniu 8.10.1983 r. Zatoka uległa na wyjeździe Czarnym Słupska 0:2, tracąc bramki w 28 i 70 min. meczu. Przez cały mecz wyraźną przewagę miał zespół gospodarzy.

W 10 kolejce w dniu 15.10.1983 r. Zatoka podejmowała zespół Gwardii Koszalin i zremisowała 1:1. Bramkę dla Zatoki zdobył Stanisław Łukaszewicz w 35 min. wyrównując wynik, bowiem bramka dla gości padła w 14 minucie. Był to przeciętny mecz równorzędnych zespołów, a okazje były po obu stronach. Zatoka miała minimalną przewagę, ale nie wykorzystała kilku dogodnych sytuacji. Skład Zatoki: Grzelak- Uhryn, Januszko, Baliński, Ogryzek, Gorbaczewski, Pawlak, Drzycimski (Mokrzycki), Sobucki, Łukaszewicz, Cichorek.

W 11 kolejce w dniu 22.10.1983 w wyjazdowym meczu z faworytem do zwycięstwa w lidze Zawiszą Bydgoszcz nasza Zatoka uległa 0:2, tracąc bramki w 6 i 26 minucie, zespół gospodarzy przez cały mecz miał inicjatywę.

W 12 kolejce 29.10.1983 r. Zatoka wreszcie zwyciężyła pokonując MRKS Gdańsk 2:0 po bramkach Cichorka 23 i Pawlaka 70. Skład Zatoki: Grzelak – Pinkus, Ogryzek, Januszko, Baliński, Łukaszewicz, Pawlak, Kultys, Mokrzycki, Cichorek, Gorbaczewski (Sobucki). Po wyrównanej pierwszej połowie i wzajemnych atakach. Całkowitą inicjatywę przejęła Zatoka i wynik był najniższym wymiarem kary dla gdańskiego zespołu.

W ostatniej 13 kolejce rundy jesiennej rozegranej 5.11.1983 zespól Zatoki uległ na wyjeździe Stoczniowcowi Gdańsk 0:1 tracąc bramkę w 19 minucie. Mecz był bardzo zacięty, ale w pierwszej połowie Zatoka była niewidoczna, natomiast swój styl narzucili gdańszczanie. Jednak po przerwie braniewianie wyszli odmienieni i zmusili Stoczniowiec do dużego wysiłku i obrony wyniku. Dość powiedzieć, że Tomasz Mokrzycki trafił w poprzeczkę, a Pawlak strzałem głową omal nie doprowadził do remisu.

Ostatecznie rundę jesienną Zatoka Braniewo zakończyła na 13, przedostatnim miejscu zdobywając zaledwie 8 punktów przy bilansie bramkowym 13-24. Zespół odniósł 2 zwycięstwa, zanotował 4 remisy i aż 7 porażek.

Runda wiosenna (14 kolejka) zaczęła się w dniu 1.04.1984 r. klęską Zatoki w meczu wyjazdowym z Polonią Bydgoszcz, w którym uległa w hokejowym wyniku 3:8. Dopiero przy stanie 0:7 Polonia nieco odpuściła i bramki dla Zatoki zdobyli: Cichorek 69, Pechta 70 i Sobczyk 73. W końcówce znów strzeliła Polonia.

W 15 kolejce rozegranej w dniu 8.04.1984 r. Zatoka odnotowała upragnione zwycięstwo pokonując Elanę Toruń 2:1 po bramkach Pechty 6 z rzutu karnego i Mokrzyckiego 58 po strzale z 16 metrów. Elana zdobyła bramkę w 51 minucie. Skład Zatoki: Woźniak – Bednarski, Ogryzek, Baliński, Januszko, Olbryś, Bejm (Pękala, Mokrzycki) Pechta, Cichorek, Sobczyk, Domitr. Był to mecz walki z optyczną przewagą Elany, natomiast Zatoka skutecznie zagrała z kontrataku.

W 16 kolejce rozegranej w dniu 15.04.1984 r. Zatoka poniosła klęskę w wyjazdowym meczu z liderem Gryfem Słupsk ulegając aż 0:6.

W 17 kolejce w dniu 22.04.1984 r. Zatoka pokonała na wyjeździe najsłabszy zespół w lidze Jantar Ustka wygrywając 2:0 po bramkach: Sobczyka 24 i Pechty 53 z karnego. Było to zasłużone zwycięstwo grającej z kontry Zatoki, choć w 52 minucie gospodarze trafili w poprzeczkę. Mecz był stosunkowo ostry.

W 18 kolejce w dniu 29.04.1984 r. Zatoka zremisowała u siebie z Wdą Świecie 2:2. Bramki dla Zatoki zdobyli Mokrzycki 44 i Pechta 60 z karnego. Jednak Zatoka dopuściła do utraty goli, które goście zdobyli w 77 i 84 minucie. Skład Zatoki: Chodak – Bednarski, Ogryzek, Domitr, Pinkus, Olbryś, Pawlak, Pechta, Cichorek, Sobczyk, Mokrzycki, Januszko.

W 19 kolejce rozegranej 6.05.1984 zespół Zatoki odniósł kolejną wysoką wyjazdową porażkę ulegając 1:6 drużynie Gedanii Gdańsk. Honorową bramkę dla Zatoki strzelił Sobczyk 89. Gospodarze strzelali w 53,60, 75, 81, 82 i 87. Pierwsza połowa nie zapowiadał późniejszego pogromu, a Zatoka miała nawet większą inicjatywę, choć akcje były za wolne i niedokładne. W drugiej połowie gospodarze obnażyli słabość obrony Zatoki, a do tego źle wypadł rezerwowy bramkarz (?).

W 20 kolejce w dniu 13.05.1984 Zatoka podejmowała Chemika Bydgoszcz i zremisowała 1:1 po bramce M. Olbrysia 43. Chemik wyrównał w 80 minucie. Skład Zatoki: Chodak- Bednarski, Ogryzek, Pechta, Pinkus, Łukaszewicz, Olbryś, Pękala, Cichorek, Sobczyk (Domitr), Mokrzycki (Pawlak).

W 21 kolejce w dniu 20.05.1984 Zatoka na wyjeździe uległa 1:3 zespołowi Wisły Tczew prowadząc do przerwy po bramce Cichorka w 42 min. Gospodarze przełamali obronę Zatoki pod koniec meczu strzelając bramki w 80, 82 i 83 minucie. Najlepsi w Zatoce byli Cichorek i Pawlak.

W 22 kolejce w dniu 27.05.1984 Zatoka podejmowała Czarnych Słupsk i zremisowała 3:3. Bramki dla Zatoki zdobyli: Łukaszewicz 21, Cichorek 63 i Olbryś 90 z karnego. Czarni zdobyli bramki w 26, 36 i 58 minucie. Skład Zatoki: Chodak – Bednarski, Ogryzek, Pinkus, Pechta, Łukaszewicz, Olbryś, Sobucki (Pękala), Cichorek, Staniak, Mokrzycki. Mecz był zacięty, ale jak zwykle źle wypadła obrona, która zawiniła przy 2 bramkach, a przy trzeciej winę ponosi bramkarz Zatoki.

W 23 kolejce w dniu 3.06.1984 Zatoka przegrała w wyjazdowym meczu z Gwardią Koszalin 0:2, tracąc bramki w 26 i 60 minucie.

W 24 kolejce w dniu 10.06.1984 Zatoka uległa u siebie liderowi ligi Zawiszy Bydgoszcz 0:2.

W 25 kolejce w dniu 20.06.1984 Zatoka uległa na wyjeździe MRKS Gdańsk 1:2. Prowadzenie dla Zatoki zdobył Mokrzycki 60, ale gospodarze trafili w 79 z karnego i 86 minucie. Czerwoną kartkę otrzymał Pinkus.

W ostatniej 26 kolejce rozegranej w dniu 24.06.1984 r. Zatoka uległa 3:4 zespołowi Stoczniowca Gdańsk. Bramki dla Zatoki zdobyli: Mariusz Owczarek, Pechta z karnego i Mokrzycki.

Niestety runda wiosenna nie była lepsza od jesiennej, a dodatkowo Zatoka poniosła kilka bardzo wysokich porażek. Zespół zajął 13, tj. przedostatnie miejsce wyprzedzając jedynie Jantar Ustka. Ponadto spadły Czarni Słupsk i Gedania Gdańsk. W 13 meczach rundy wiosennej Zatoka odniosła tylko 2 zwycięstwa oraz odnotowała 3 remisy i 8 porażek. Bilans bramkowy 19-40. Łącznie w 26 meczach sezonu 1983/1984 zanotowaliśmy 4 zwycięstwa, 7 remisów i 15 porażek, a bilans bramkowy to 32-64.

W zespole Zatoki Braniewo występowali następujący zawodnicy: bramkarze - Grzelak, Piotr Woźniak, Chodak; obrońcy - Michał Uhryn, Andrzej Januszko, Wiesław Baliński, Lech Ogryzek, Tomasz Lisowski, Mościbrocki, Dawicki, Pinkus, Bednarski, Domitr; pomocnicy i napastnicy - Andrzej Sobucki, Stawiński, Alfred Pawlak, Wojciech Pękala, Tomasz Mokrzycki, Wojciech Cichorek, Erwin Pechta, Michałowski, Banachowski, Stanisław Łukaszewicz, Przybył(t), Daukszewicz, Gorbaczewski, Drzycimski, Kultys, M. Olbryś, Bejm, Sobczyk, Staniak, Mariusz Owczarek.

Ówczesny Braniewski Klub Sportowy „Zatoka miał barwy biało-czerwono-niebieskie i oprócz piłki nożnej kilka sekcji, w tym siatkówki, judo i brydża sportowego. Kolejna również nieudana przygoda z III ligą miała miejsce w sezonie 1986/1987 po wygranych barażach z Tęczą Biskupiec, ale to już inna historia...

Wojciech Jaroszek 5/VII. 1- 15/VII 1410".

Tekst powstał na podstawie nielicznych dostępnych informacji, dlatego autor liczy na pomoc czytelników w poprawieniu ewentualnych błędów lub uzupełnieniu o inne informacje. Zdjęcia ze stron: Braniewo w fotografii oraz Braunsberg – Braniewo w opisach i fotografii.