Historia sportu - Zatoka Braniewo w III lidze w sezonie 1986/1987

Zatoka Braniewo w sezonie 1985/1986 jak burza przeszła przez elbląską ligę okręgową i przystąpiła do barażowego dwumeczu ze zwycięzcą olsztyńskiej okręgówki Tęczą Biskupiec. Sezon 1986/1987 nie był jednak udany i zakończył się skandalem i walkowerami.

W pierwszym meczu rozgrywanym w dniu 22.06.1986 r. w Braniewie padł remis 0:0, a na rewanż do Biskupca ruszyła duża grupa kibiców Zatoki. Mecz rewanżowy rozgrywany w dniu 29.06.1986 r. był zacięty i zakończył się remisem 1:1, a bramkę na wagę awansu dla Zatoki w ostatnich minutach meczu strzelił Andrzej Dąbrowski. Jak zwykle z występami Zatoki w III lidze wiązano duże nadzieje, mimo kilku zwycięstw i niezłego składu, braniewski zespół zakończył rozgrywki na ostatnim miejscu, a wszystko przez grę nieuprawnionego zawodnika i aż 6 walkowerów. Poza tym w tych rozgrywkach za zwycięstwo co najmniej 3 bramkami przyznawano 3 punkty, a za porażkę w tym samym stosunku odejmowano 1 punkt. Trenerem Zatoki był Z. Rogowski.

W pierwszym mecz w dniu 9.08.1986 r. Zatoka podejmowała Mławiankę Mława i padł remis 2:2. Bramki dla Zatoki strzelił w 27 i 35 minucie Wojciech Muzyka. Był to przeciętny i wyrównany mecz. Skład Zatoki: Wójtowicz – Bednarski, Sobucki, Baliński, Piłat, Mokrzycki, Olbryś, Grabowski (Makowski), Dąbrowski, Muzyka, Łukaszewicz.

W 2 kolejce w dniu 16.08.1986 Zatoka uległa na wyjeździe zespołowi Narwi Ostrołęka 1:3.

W 3 kolejce w dniu 23.08.1986 Zatoka odniosła upragnione zwycięstwo pokonując Bug Wyszków 2:0 po bramkach Andrzeja Sobuckiego 7 i Muzyki 60. Braniewski zespół wyciągnął wnioski z ostatnich meczów i zagrał mądrze taktycznie i jednocześnie skutecznie.

W 4 kolejce w dniu 30.08.1986 Zatoka uległa na wyjeździe Zniczowi Pruszków 0:2.

W 5 kolejce w dniu 6.09.1986 Zatoka podejmowała lidera grupy Gwardię Szczytno i uległa 0:2 tracą bramki w 4 i 30 (samobójcza) minucie meczu. Skład Zatoki: Wójtowicz- Bednarski, J. Boryczko (Grabiński), Piłat, Baliński, Olbryś, Sobucki, Makowski (C. Boryczko), Łukaszewicz, Muzyka, Mokrzycki.

W 6 kolejce w dniu 13.09.1986 Zatoka ponownie przegrała 0:2 u siebie ulegając Pogoni Łapy. Osłabiona kontuzjami kilku zawodników Zatoka zagrała wyjątkowo słaby mecz. Skład Zatoki: Wójtowicz – Bednarski, Piłat, Grabiński, Makowski (Kowalczyk 65), Olbryś, Mokrzycki, Muzyka, Łukaszewicz, Dąbrowski, Baliński.

W 7 kolejce w dniu 20.09.1986 Zatoka na wyjeździe uległa Orlętom Reszel 1:3.

W 8 kolejce w dniu 27.09.1986 Zatoka pokonała u siebie Polonez Warszawa 3:2 po bramkach Balińskiego z karnego, Łukaszewicza i Muzyki. Nasz zespół wystąpił w składzie: Wójtowicz – Bednarski, Piłat, Grabiński, Baliński, Dąbrowski (Kosek), Pawlak, Makowski (Sobucki), Mokrzycki, Muzyka, Łukaszewicz.

W 9 kolejce w dniu 4.10.1986 Zatoka poniosła klęskę w wyjazdowym meczu z Gwardią Białystok ulegając 1:6. Honorowego gola przy stanie 0:4 strzelił Piłat w 82 minucie. Wyjątkowo słabo zagrała obrona Zatoki, tracąc bramki w 21, 35, 47, 60 i 66 minucie. Pierwszy raz za wysoką porażkę odebrano nam 1 punkt.

W 10 kolejce w dniu 11.10.1986 na własnym boisku Zatoka wysoko uległa Wigrom Suwałki 2:5. Bramki dla Zatoki strzelili Muzyka 53 i Łukaszewicz 70, natomiast Wigry zdobyły gole w 21, 35, 47, 60, 66 minucie. Fatalna passa i kolejny odebrany punkt.

W 11 kolejce w dniu 18.10.1986 Zatoka uzyskała cenny wyjazdowy punkt remisując 1:1 z Ursusem Warszawa.

W 12 kolejce w dniu 25.10.1986 Zatoka zdobyła kolejny punkt remisując 1:1 u siebie z Stomilem Olsztyn. Bramkę dla Zatoki strzelił Mokrzycki 50, wyrównując stan meczu po straconej w 7 minucie bramce. Zatoka zagrała w składzie: Wójtowicz – Bednarski, Piłat, Sobucki, Baliński, Kosek (Rymarski), Pawlak, Dąbrowski, Mokrzycki, Łukaszewicz, Muzyka. Mimo, że faworytem byli przyjezdni, to optyczną przewagę miała w tym meczu Zatoka.

W 13 kolejce w dniu 31.10.1987 Zatoka niespodziewanie pokonała na wyjeździe faworyzowany Mazur Ełk 2:1. Zatoka zagrała mądrze z kontrataku i odniosła zasłużone zwycięstwo nad chaotycznie atakującymi gospodarzami. Zwycięską bramkę w 90 minucie strzelił Wojciech Kowalczyk.

W rundzie jesiennej Zatoka Braniewo zajęła ostatnie 14 miejsce w III grupie III ligi. Odniosła 3 zwycięstwa, zanotowała 3 remisy i aż 7 porażek. Niestety 2 wysokie porażki kosztowały Zatokę odebranie 2 punktów. Bramki w stosunku 16-30.

Runda wiosenna mimo kilku wzmocnień przyniosła nieoczekiwany efekt co definitywnie przekreśliło szanse Zatoki na utrzymanie się w III lidze. Zaczęło się od serii porażek.

W 14 kolejce rozegranej w dniu 28.03.1987 Zatoka przegrała mecz wyjazdowy 0:3 z Mławianką Mława.

W 15 kolejce w dniu 4.04.1987 Zatoka u siebie przegrała z zespołem Narwi Ostrołęka 2:4. Bramki dla Zatoki strzelił Muzyka 60 i 63 minucie. Zatoka przegrywała już 0:4 tracąc bramki w 22, 28, 30 i 43 minucie.

W 16 kolejce w dniu 11.04.1987 Zatoka przegrała na wyjeździe 0:2 z Bugiem Wyszków.

W 17 kolejce w dniu 18.06.1987 wreszcie Zatoka odniosła zwycięstwo i to za 3 punkty pokonując u siebie Znicz Pruszków 5:1.

W 18 kolejce w dniu 25.04.1987 Zatoka sensacyjnie w meczu wyjazdowym zremisowała 1:1 z liderem Gwardią Szczytno.

W 19 kolejce w dniu 2.05.1987 Zatoka zanotowała kolejny wyjazdowy remis 1:1 z Pogonią Łapy. Po tym meczu Zatoka wreszcie opuściła ostatnie miejsce w tabeli.

W 20 kolejce w dniu 9.05.1987 Zatoka pokonała u siebie Orlęta Reszel 1:0 po bramce Sobuckiego w 5 minucie. Walkower 0:3.

W 21 kolejce w dniu 16.05.1987 Zatoka uległa w wyjazdowym meczu Polonezowi Warszawa 0:3, tracąc dodatkowo punkt.

W 22 kolejce w dniu 24.05.1987 Zatoka spotkała się u siebie z ostatnią w tabeli Gwardią Białystok zwyciężając 2:0 po bramkach Muzyki i Łukaszewicza.

W 23 kolejce w dniu 30.05.1987 Zatoka zanotowała kolejny cenny wyjazdowy wynik remisując 2:2 z Wigrami Suwałki. Jednocześnie Zatoka awansowała na 12 miejsce w tabeli.

W 24 kolejce w dniu 6.06.1987 Zatoka po serii lepszych wyników uległa wysoko u siebie 1:4 zespołowi Ursusa Warszawa. Jedyną bramkę dla Zatoki strzelił Sobucki.

Być może słaba postawa Zatoki wiązała się z decyzją Wydziału Gier PZPN, który postanowił przyznać walkowery kilku drużynom, przeciw którym w barwach Zatoki wystąpił Mirosław Gawlik. Zawodnik nie miał prawa grać w Zatoce, bowiem wcześniej występował w tej samej rundzie w Gwardii Szczytno. Prawdopodobnie działacze Gwardii poinformowali PZPN o fakcie gry w Zatoce nieuprawnionego zawodnika, którego widzieli w trakcie meczu obu drużyn. Cała sytuacja świadczy o dużej nieodpowiedzialności władz klubu. Ostatecznie 6 meczów Zatoki zweryfikowano jako walkowery i odebrano 10punktów, co ostatecznie przekreśliło jakiekolwiek szanse na utrzymanie. Zweryfikowane zostały wyniki meczów z: Narwią Ostrołęka, Zniczem Pruszków, Gwardią Szczytno, Pogonią Łapy, Orlętami Reszel i Gwardią Białystok.

W 25 kolejce w dniu 13.06.1987 Zatoka uległa 1:2 w wyjazdowym meczu ze Stomilem Olsztyn. Prowadzenie Zatoki zapewnił Muzyka 60, ale gospodarze w 73 i 81 minucie rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść. Najlepszy w Zatoce Sobucki (asysta przy golu Muzyki) w 80 minucie otrzymał czerwoną kartkę za kopnięcie przeciwnika.

W 26 kolejce rozegranej w dniu 20.06.1987 w pożegnalnym meczu przed własną publicznością Zatoka zremisowała 1:1 z zespołem Mazura Ełk po bramce Mokrzyckiego z karnego.

Udział w sezonie 1986/1987 zakończył się skandalem i karą 6 walkowerów za grę nieuprawnionego M. Gawlika, co głównie obciąża działaczy klubu, mimo że mogli nie wiedzieć o „przeszłości” tego zawodnika. Cały wysiłek zespołu poszedł na marne, a jeszcze były szanse na utrzymanie. Gdyby nie walkowery to w rundzie wiosennej Zatoka zanotowała 3 zwycięstwa, 4 remisy i 7 porażek. Na tle zespołu gwiazdą był napastnik Wojciech Muzyka, który po sezonie opuścił Zatokę. Z kolei Andrzej Sobucki trafił do Ursusa Warszawa. Zatoka na 10 lat pożegnała się z występami w III lidze.

W zespole Zatoki występowali m. in.: bramkarz - Wójtowicz ; Bednarski, Andrzej Sobucki, Wiesław Baliński, Piłat, Tomasz Mokrzycki, Olbryś, Grabowski, Makowski, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Muzyka, Stanisław Łukaszewicz, Mirosław Gawlik, J. Boryczko, Grabiński, C. Boryczko, Wojciech Kowalczyk, Kosek, Alfred Pawlak, Rymarski.