Emilia Ankiewicz – wschodząca gwiazda polskiej lekkoatletyki

24 letnia biegaczka urodziła się w Elblągu, jednak swoją karierę sportową rozpoczęła w Braniewie pod skrzydłami Waldemara Gajowniczka.

Po występie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie zajęła trzecie miejsce w biegu przez płotki na 400m, rozpoczęła współpracę z duetem trenerskim Anną Sękowską i Zbigniewem Rolbieckim. Studiując na Gdańskim AWF-ie trenowała pod opieką Anny Sękowskiej w Klubie AZS-AWFiS Gdańsk. Obecnie Emilia reprezentuje Klub AZS-AWF Warszawa, gdzie prowadzi ją Edward Bugała oraz biega w barwach firmy BardoMed, która jest oficjalnym sponsorem zawodniczki.

Ostatnie dwa lata były dla Emilii pasmem nieprzerwanych zwycięstw. Zaczynając od 2012 roku, w którym to trzy razy stanęła na podium. W czerwcu wystąpiła na Mistrzostwach Polski Seniorów w Bielsku-Białej, gdzie zdobyła srebro w biegu 4x400m. Natomiast we wrześniu na 29. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Radomiu zajęła 2-gie miejsce w biegu 4x400 m oraz 3-cie miejsce w biegu przez płotki na dystansie 400m.

W 2013 roku Emilia rozpoczęła sezon od dwóch zwycięstw na Mistrzostwa Polski AZS w Łodzi, które odbyły się w dniach 18-19 maja. Zawodniczka zdobyła tam 1-wsze miejsce w biegu 4x400m oraz 2-gie w biegu na 400 m przez płotki. W tym samym miesiącu wystąpiła również na Ogólnopolskim Festiwalu Płotkarskim, który odbywał się w ramach IV Mityngu Lekkoatletycznego AWF Katowice. Tam Emilia zdobyła 2-gie miejsce w biegu przez płotki na 400 m. Pod koniec sezonu zawodniczka nawiązała współpracę z firmą Bardomed, która jest aktualnym sponsorem lekkoatletki.

W czerwcu braniewianka wzięła udział w dwóch przedsięwzięciach, jednym z nich był pierwszo-czerwcowy Memoriał Józefa Żylewicza w Gdańsku, gdzie wywalczyła 1-wsze miejsce w biegu przez płotki – 400m. Tydzień później 8 czerwca Emilia pobiegła na tym samym dystansie na 13. Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym Bydgoszcz Cup, gdzie zajęła 2-gie miejsce. Jednym z ostatnich startów w sezonie były dla naszej zawodniczki Mistrzostwa Polski Seniorów w Toruniu, które odbyły się 20 lipca. Tam zajęła kolejno 1-wsze miejsce w biegu 4x400m, 3-cie przez płotki na 400m oraz 4-te na dystansie 4x100m. Po zakończeniu letniego sezonu Emilia dostała wiadomość, że została powołana do Kadry Narodowej. Nikt nie był zdziwiony tym wyróżnieniem.

Już 3 listopada wyjeżdżam na zgrupowanie do Szczyrku, z którego wracam 16 listopada — mówi Emilia. — W najbliższych miesiącach czekają mnie treningi i zgrupowania, a w lutym start w Halowych Mistrzostw Polski. Później chwila odpoczynku i przygotowania do sezonu letniego.

Rok 2014 zaczął się dla Emilii emocjonująco. 2-ego czerwca zajęła 4-te miejsce na  Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym w Bydgoszczy. Była drugą Polką na mecie tej imprezy sportowej. 14-ego czerwca po raz kolejny pobiegła w  Memoriale Józefa Żylewicza w Gdańsku, gdzie była druga. Zaledwie cztery dni później w Mityngu Ogólnopolskim w Toruniu skończyła jako 3-cia w biegu na 400m bijąc swój dotychczasowy rekord życia. Czerwiec zakończyła zawodami z okazji 95-lecia WKS Wawel - Memoriał im. Anny Dejner. Tam zajęła pierwsze miejsce w biegu przez płotki na 400m.

Czekamy na dalsze sukcesy tak obiecującej zawodniczki.

Źródło: Własne