Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa

5 lutego w sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Braniewie odbędą się konsultacje społeczne dotyczące mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Narzędzie posłuży wskazaniu rodzajów zagrożeń na terenie powiatu braniewskiego, jak również będzie odzwierciedlało poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Dzięki mapie będzie można nie tylko zidentyfikować niebezpieczeństwa, ale także zaplanować odpowiednie działania we wskazanych obszarach.

 





Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb, która determinuje prawidłowy rozwój wszystkich jednostek. Dlatego też, niezwykle istotne jest tworzenie takich narzędzi zarządzania bezpieczeństwem, które posłużą do rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Właśnie takim narzędziem jest mapa zagrożeń.

Mapy zagrożeń na szczeblu powiatowym powinny uwzględniać zwłaszcza takie kryteria jak :zagrożenie przestępczością kryminalną, narkotykową, gospodarczą, a także wykroczeniami, które przez społeczeństwo zostały wskazane jako szczególnie uciążliwe. Stworzone mapy będą stanowiły nieocenioną pomoc we wskazywaniu tych rejonów, w które powinny być dyslokowane służby zewnętrzne. Dlatego niezbędna jest jest szersza współpraca z pozapolicyjnymi podmiotami, także z samorządem terytorialnym. W tym celu zaproszono przedstawicieli starostwa, braniewskiego urzędu miejskiego, służb mundurowych, agencji ochrony osób i mienia z terenu powiatu na pierwsze konsultacje społeczne dotyczące tworzenia mapy zagrożeń, które odbędą się w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie w dniu 5 lutego. By skutecznie likwidować wszelkie niebezpieczeństwa konieczna jest prawidłowa współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami, które na co dzień realizują zadania z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Z finalnym efektem tej pracy będzie można zapoznać się na stronie internetowej braniewskiej jednostki Policji.

Mapa ma być nie tylko wizualizacją zagrożeń, ale również odzwierciedleniem głosu obywateli. Narzędzie posłuży optymalnej alokacji zasobów sprzętowo–osobowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
Jolanta Sorkowicz

Źródło: Policja

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz