Kolejni uczestnicy ruchu drogowego pod działaniem alkoholu

Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy będąc pod działaniem alkoholu kierowali pojazdami na drodze publicznej. Jeden z zatrzymanych mężczyzn nie posiadł uprawnień do kierowani, które zostały mu zatrzymane 7 lat wcześniej.

 

Wiosenna pora sprzyja spotkaniom towarzyskim, na którym nieodłącznie spożywany jest alkoholu. Należy pamiętać, aby wracając z takich spotkań zapewnić sobie trzeźwego kierowcę. Zapomnieli o tym w minioną sobotę czterej mężczyźni, którzy zostali zatrzymani przez braniewskich policjantów.

Pierwszy z zatrzymanych mężczyzn odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. 47-letni mieszkaniec gm. Braniewo został skontrolowany przez funkcjonariuszy ruchu drogowego po godz. 18.00 w pobliżu m. Zgoda gm. Braniewo. W trakcie kontroli okazało się, że kierował osobową skodą mając ponad 2,5 promila alkoholu. Podczas sprawdzania w policyjnych bazach okazało się, że kierujący od 7 lat nie posiada uprawnień do kierowania, które zostały mu zatrzymane za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz odpowie dodatkowo za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, za które Kodeks Karny przewiduje karę nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Mający blisko 3 promile 39-letni mieszkaniec gm. Braniewo został wyeliminowany z dalszej jazdy na drodze w m. Rusy gm. Braniewo. Cyklista zdecydował się na jazdę rowerem po wypiciu piwa.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez prewencyjny patrol około godziny 23.00 na ul. Elbląskiej w Braniewie w trakcie jazdy samochodem osobowym. 58-letni mieszkaniec Braniewa „wydmuchał” ponad 0,5 promila alkoholu.

Ostatni z zatrzymanych, 21-letni motorowerzysta z wynikiem 0,4 promila został skontrolowany na ulicy Kościuszki o godz. 0.20. W jego przypadku czas kontroli miał szczególne znaczenie. Kierujący tym razem odpowie wyłącznie za wykroczenie, bowiem do godz. 0.00 miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów za kierowanie nimi w stanie nietrzeźwości. Reasumując jednak nie długo pocieszył się perspektywą odbioru prawa jazdy.

Przypominamy – Zgodnie z zapisem art. 178a. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stenie nietrzeźwości przewidziana jest kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli w tym stanie jedziemy rowerem możemy zostać ukarani grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu ponapełniamy wykroczenie, za które sprawcy grozi karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W każdym powyższym przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Anna Kos

Źródło: Policja

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz