nie. -10/-14°C
pon. -10/-15°C
wto. -9/-13°C
śro. -12/-16°C
 
 

Poszukiwacze sprawdzą teren przy domu dziecka

Autor: kzs Dodany: 2017-07-26 15:02:12
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0
<

Zarząd Powiatu Braniewskiego wydał zgodę na przeprowadzenie bezinwazyjnych poszukiwań detektorem, które zostaną przeprowadzone w sadzie i ogrodzie przy Powiatowym Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku.

 

Z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia takich poszukiwań zwrócili się poszukiwacze z grupy eksploratorów, działającej przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.

 

Był tu punkt oporu

— Panowie dysponują starymi mapami, uzyskali także zgodę konserwatora zabytków i nadleśnictwa — mówi Joanna Lewandowska, dyrektor fromborskiego domu dziecka.

Jak informują w swoim piśmie członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Batory” z Braniewa „w 1945 r. w okolicach obecnego domu dziecka znajdował się punkt oporu żołnierzy niemieckich, którzy byli okopani na terenie całego placu”. Placu, który teraz chcieliby sprawdzić detektorem.

Sad, gdzie zostaną przeprowadzone poszukiwania, zajmuje około 3 ha.

— To nieużywany teren, niegdyś znajdowały się tutaj ogródki — mówi Lewandowska.

 

Najważniejsze bezpieczeństwo

Poszukiwacze spodziewają się więc znalezienia pozostałości amunicji i sprzętu wojskowego. A co w przypadku, gdy trafią na niewybuchy?

— Osoby prowadzące prace eksploracyjne stosują się do określonych zasad — mówi Joanna Lewandowska. — Gdy tylko trafią na coś, co może być niewybuchem, to informują policję, a następnie do akcji wkraczają saperzy z jednostki wojskowej.

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Przede wszystkim ze względu na wychowanków domu dziecka.

— Dzięki tym pracom, przeprowadzonym przez braniewskich poszukiwaczy, będziemy mieli gwarancję, że ten teren jest bezpieczny — podkreśla starosta braniewski Leszek Dziąg. — W ten sposób unikniemy sytuacji, że podczas ewentualnych przyszłych prac w sadzie spotka nas jakaś być może groźna niespodzianka.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie

(WA)

Źródło: PowiatKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
E-Mail: Haslo:
Zapamiętaj mnie

   
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: wero01
Data: 2017-04-12 13:48
Przez: wero01
Data: 2017-04-12 13:47
Przez: wero01
Data: 2017-04-12 13:46
Przez: Ukrainiec1 urodzony w Warszawie
Data: 2016-07-17 08:32
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją