WIEŻA MŁYNA KIERATOWEGO

Istniejąca do dziś średniowieczna baszta obronna, jest doskonale znana wszystkim mieszkańcom Braniewa. Obecnie jest własnością Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, do których powróciła po 50-letniej przerwie. Przez stulecia była podporą południowej linii murów obronnych Braniewa i nosiła różne nazwy. Jest jedną z nielicznych wizytówek świetności dawnego Braniewa i choć została częściowo zniszczona w 1945 r., to na szczęście uniknęła powojennych rozbiórek i została odbudowana.

Wieża Młyna Kieratowego (niem. Rossmühlenturm)wybudowana została na przełomie XIV/XV wieku i stanowiła istotny element południowej strony fortyfikacji miejskich, przy okazji niejako będąc najpotężniejszą tego typu budowlą na terenie Starego Miasta. Pełniła funkcję działobitni z zadaniem osłony miasta od strony południowej. To od niej zaczynał swój „bieg” podwójny miejski mur obronny, tj. wewnętrzna linia istniejąca od początku XIV-wieku (choć pierwszy raz wzmiankowana w 1393 r.) oraz zewnętrzna linia, której budowę ukończono w 1434 r. Od zewnętrznej strony baszty znajdowała się fosa powstała w starym zakolu Pasłęki (obecnie teren ZOO). Przez wieki Wieża Młyna Kieratowego nosiła też inne nazwy, w tym Tymienicze, czyli ciemnica od znajdującego się w niej więzienia. Następnie nazywana była Wieżą Mniszek (Nonnenturm) od znajdującego siew pobliżu klasztoru beginek, a później katarzynek. Najpóźniej, bo pod koniec XIX i do 1945 r. zwana byłą Wieżą Klasztorną (Klosterturm), od właścicielek baszty, których klasztor znajdował się w pobliżu. Po wojnie potocznie była to Baszta Harcerska, gdyż byłą siedzibą Komendy Hufca ZHP.

W chwili obecnej jest to obiekt zagospodarowany i w stosunkowo dobrym stanie technicznym, na ścianach baszty do dziś widać blizny po przyległych murach miejskich. Ogólnie jednak Wieża Młyna Kieratowego jest jedną z braniewskich „perełek” i dosłownie „cieszy oko” mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. Znajduje się w pobliżu estetycznie zagospodarowanego terenu, ale nieco szpecą ją stojące na widoku pojemniki na śmieci i antena satelitarna. Niestety jej najważniejsza militarnie i estetycznie południowa strona jest obecnie niedostępna, co miejmy nadzieję kiedyś się zmieni. Nie mniej jest jednym z czterech ocalałych braniewskich średniowiecznych obiektów obronnych, obok Wieży Bramnej, Wieży Kleszej i Baszty Prochowej.

Więcej na stronie Historia Braniewa – Nieznane Wydarzenia http://www.historiabraniewa.hekko.pl/index.php/architektura/133-wieza-mlyna-kieratowego

  

Źródło: własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz