Rekonstruktorzy na Nocy Muzeów

Podczas III edycji Braniewskiej Nocy Muzeów zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Braniewa i Muzeum Ziemi Braniewskiej główną atrakcją okazali się członkowie grup rekonstrukcyjnych z okresu wojen napoleońskich reprezentujący oddziały francuskie, rosyjskie i pruskie.

Co prawda zorganizowana po raz trzeci Noc Muzeów w Braniewie miała kilka atrakcyjnych punktów, to jednak „show” skradli rekonstruktorzy, których co prawda było kilkunastu, ale na robili wystarczająco dużo hałasu, aby zwrócić na siebie uwagę. Trzon liczącej 6 żołnierzy grupy rekonstrukcyjnej francuskiego 33 pułku piechoty stanowili bracia Piotr, Adam i Radosław Gajowniczek z Braniewa. To prawdziwi pasjonaci historii godnie reprezentujący nasze miasto na licznych polach bitew organizowanych przez rekonstruktorów. Piotr Gajowniczek na co dzień pracownik braniewskiego Starostwa, może poszczycić się Legią Honorową wręczoną osobiście przez samego Cesarza Napoleona podczas jednej z bitew rekonstrukcyjnych. Tego zaszczytu dostąpiło zaledwie kilkunastu Polaków. Bracia Gajowniczkowie należą też do grupy rekonstrukcyjnej Pułku 12 Księstwa Warszawskiego, a ich zbiory wypełniły Salę Rycerską na parterze Wieży Kleszej w Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Drugą nie mniej ważną grupę stanowili wywodzący się z Lidzbarka Warmińskiego rekonstruktorzy rosyjskiego Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku. Na czele 5 osobowej delegacji stał znawca epoki napoleońskiej oraz autor licznych książek historycznych i powieści dr Sławomir Skowronek, który wystąpił w mundurze majora armii rosyjskiej. Drugim literatem wśród tej „ekipy” jest Wojciech Motylewski autor kilku powieści beletrystycznych na temat epoki napoleońskiej na Warmii. Obaj Panowie będą gościć w Spichlerzu Mariackim w dniu 30 maja b.r. podczas kolejnego wykładu z cyklu Czwartkowych Spotkań z Historią organizowanych od kilku lat przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Pan Skowronek dał popis znajomości tematu podczas prezentacji oddziałów potwierdzając niejako, że jest wybitnym „fachowcem” od epoki napoleońskiej, co tylko zapowiada prawdziwą „ucztę” podczas następnego pobytu w Braniewie. Perełką była obsada armatki reprezentowana przez dwie panie w mundurach armii pruskiej.

Licząca ok. 100 osób grupa zwiedzających nie tylko wysłuchała wielu informacji na temat okresu napoleońskiego, w tym uzbrojenia i umundurowania, ale podziwiała pokaz musztry, atak na bagnety oraz wystrzały z armaty i karabinów skałkowych.

  

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz