NOC MUZEÓW W BRANIEWIE ZA NAMI

18 maja 2019 r. odbyła się w Muzeum Ziemi Braniewskiej kolejna III już Braniewska Noc Muzeów, która zorganizowana została przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Mamy więc do czynienia z nową braniewską tradycją, a organizatorzy mogą mówić o udanej imprezie.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęto o godz. 17.00 na dziedzińcu Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie – przed głównym wejściem do Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wśród wielu mieszkańców Braniewa, na uroczystość otwarcia przybyli m.in.: Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, były Starosta Leszek Dziąg i Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Filatelfii Maltańskiej w Olsztynie Zdzisław Szaflicki.

Po wystąpieniu prezesa TMB Zbigniewa Kędziory dokonano otwarcia wystawy „Perły Warmii”. Po zapoznaniu uczestników spotkania z wystawą i omówieniu poszczególnych plansz poglądowych o godz. 17.30 wkroczyła na plac ZSZ grupa rekonstrukcyjna z okresu wojen napoleońskich reprezentująca oddziały francuskie, rosyjskie i pruskie.

Jak pisaliśmy poprzednio trzon liczącej 6 żołnierzy grupy rekonstrukcyjnej francuskiego 33 pułku piechoty stanowili bracia Piotr, Adam i Radosław Gajowniczek z Braniewa. Bracia Gajowniczkowie należą również do grupy rekonstrukcyjnej Pułku 12 Księstwa Warszawskiego, a ich zbiory wypełniły Salę Rycerską na parterze Wieży Kleszej w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Drugą nie mniej ważną grupę stanowili wywodzący się z Lidzbarka Warmińskiego rekonstruktorzy rosyjskiego Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku. Na czele 5 osobowej delegacji stał znawca epoki napoleońskiej oraz autor licznych książek historycznych i powieści dr Sławomir Skowronek, który wystąpił w mundurze majora armii rosyjskiej. Perełką była obsada armatki reprezentowana przez dwie panie w mundurach armii pruskiej. W trakcie prawie dwugodzinnej prezentacji ponad 100 osobowa grupa uczestników wydarzenia miała możliwość wysłuchania wielu informacji na temat okresu napoleońskiego, w tym uzbrojenia i umundurowania. Mieli też możliwość podziwiania musztry paradnej, prezentacji oddziałów, ataków na bagnety oraz wystrzałów z armaty i karabinów skałkowych.

Po zakończeniu wystąpienia grupy rekonstrukcyjnej wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli posilić się bigosem przygotowanym przez braniewską Restaurację „Orient”. Od godziny 20.00 wszyscy uczestnicy udali się na zwiedzanie muzeum. Chcemy przypomnieć, że w momencie powstania muzeum - tj. w dniu 3 września 2016 r. - istniało pięć sal wystawowych, a obecnie jest ich już dwanaście. W trakcie zwiedzania dokonano otwarcia dwunastej sali wystawowej, która znajduje się na ostatnim piętrze Wieży Kleszej. Pomieszczenie to nosi roboczo nazwę Sali Secesji, aczkolwiek pochodzi raczej z pogranicza secesji i stylu eklektycznego. W Sali tej można zobaczyć meble stylu eklektycznego, który rozwijał się w latach 1850-1910, rodzić się zaczął wówczas, pod wpływem mody francuskiej. Można także zobaczyć meble z okresu secesji.

Zwiedzanie muzeum odbywało się do godz. 23.00, a w trakcie całodziennego zwiedzania przez muzeum przewinęło się ok. 400 osób, w większości mieszkańców Braniewa i Powiatu Braniewskiego, ale można też było zauważyć gości z Rumii, Gdańska, Elbląga i Olsztyna.

  

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz