WIZYTA w MUZEUM w MAMONOWIE

Kilka dni temu delegacja członków Towarzystwa Miłośników Braniewa w ramach współpracy polsko-rosyjskiej odwiedziła Muzeum w Mamonowie. Muzeum w Mamonowie podobnie jak Muzeum Ziemi Braniewskiej to oddolna inicjatywa miejscowych pasjonatów historii, którzy mimo obowiązków zawodowych stawiają sobie za cel upamiętnienie historii.

W mamonowskim muzeum - Мамоновский городской музей - podobnie jak w braniewskim, 98% eksponatów stanowią dary od mieszkańców miasta i okolic. Muzeum w Mamonowie kieruje Władymir Pek. Członkowie TMB zwiedzili też miasto oraz resztki ruin kościoła katolickiego pochodzącego z połowy XIV wieku. To kontynuacja zapoczątkowanej kilka lat temu współpracy obu lokalnych muzeów.

Mamonowo (niem. Heiligenbeil, pol. Święta Siekierka lub Świętomiejsce) zostało podobnie jak Braniewo zniszczone podczas walk w 1945 r. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1301 r., ale jego historia mimo, że dzieli nas zaledwie 10 kilometrów (i granica), była inna niż Braniewa. Heiligenbeil należało do państwa krzyżackiego, Prus i Niemiec, nigdy do Polski. Przed wojną było miastem powiatowym, do którego należały leżące dziś w Polsce, m.in. Gronowo, Żelazna Góra, Wyszkowo, Lipowina i wiele innych miejscowości. W lutym-marcu 1945 r. Heiligenbeil i Braniewo było areną zaciętych walk między Armią Czerwoną i Wehrmachtem. Miasto uległo prawie całkowitemu zniszczeniu, wraz z gotyckim kościołem parafialnym z XIV wieku. Ostatecznie Heiligenbeil zdobyto 25 marca 1945 (5 dni po Braniewie). W 1946 r. nazwę miasta zmieniono na Mamonowo, na pamiątkę dowódcy płk Nikołaja Mamonowa dowódcy 331 pułku strzelców, który poległ on 26 października 1944 pod Pułtuskiem i został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Odbudowane miasto położone jest nieco na północny zachód od przedwojennej lokalizacji. Na południe od miasta zlokalizowany jest cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej, na którym spoczywa też płk Nikołaj Mamonow. Jest też o dziwo cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej.

 

 

Więcej o muzeum www.mamonovomuseum.ru

Informacje i zdjęcia: Towarzystwo Miłośników Braniewa

  

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz