LOKALIZACJA KRYPT NA TERENIE DAWNEGO KOŚCIOŁA MARIACKIEGO

W dniach 23- 24 czerwca b. r. odbyły się prace poszukiwawcze krypt znajdujących się pod dawnym kościołem Najświętszej Marii Panny, który znajdował się na obecnym parkingu Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Braniewa.

Prace prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz firma GPR24.com.pl z Leszna na czele z właścicielem Jackiem Adamcem. Ekipie poszukiwawczej towarzyszyła TVP Historia i i członkowie Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra z Gdańska, a całości prac przyglądali się członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz braniewscy pasjonaci historii i poszukiwacze. Nieinwazyjne badania przeprowadzono za pomocą georadaru. Jak wynika z oświadczeń naukowców zlokalizowano kilka krypt, jednak szczegółowe wyniki wymagają opracowania.

Kościół Mariacki pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny powstał w XIV wieku jako kościół franciszkański, a później od 1565 r. jezuicki. Po kasacie zakonu jezuitów kościół stopniowo podupadał i wreszcie w 1809 r. został rozebrany z powodów technicznych. Cegłę sprzedano, a wyposażenie sakralne trafiło do okolicznych kościołów i można je podziwiać do dziś. Była to budowla gotycka, o długości 67 m i stosunkowo nie dużej wysokości z jedną wieżyczką. Jedynym znanym widokiem kościoła N.M. Panny jest ten z 1635 r. na planie Pawła Stertzla. Ponieważ kościół rozbierano sukcesywnie, gdyż resztki gruzu usunięto w 1818 r., współcześnie powstało przypuszczenie, że zostały zachowane podziemia z kryptami grobowymi, które być może przetrwały do dziś. I jak wykazują wstępne wyniki zakończonych badań jest to prawda.

Informacje i zdjęcia: Towarzystwo Miłośników Braniewa

 

 

 

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz