WIEŻA BRAMNA – STAN AKTUALNY PRAC REMONTOWYCH

Pisaliśmy o tym kilka tygodni temu... ale zakończyły się prace przy elewacji wieży bramnej, która została odnowiona i zabezpieczona. Do wieży dostarczono niezbędne media, wykonano prace osuszające, oczyszczające i konserwujące oraz tzw. szczelinowanie, czyli wymianę fugi między cegłami. Gołym okiem widać, że przejazdy i otwory okienne nabrały właściwego wyglądu, podobnie jak cała elewacja. Była też przeprowadzona kontrola konserwatora zabytków. Teraz ma rozpocząć się być może najtrudniejszy etap, czyli prace wewnątrz zabytku.

Wieża Bramna dawnego zamku biskupiego to najstarszy zachowany obiekt murowany na Warmii. Wieża przez lata niszczała, ale dzięki zaangażowaniu władz miejskich i pasjonatów historii zostanie uratowana dla przyszłych pokoleń. Przywrócona będzie kopia zaginionego herbu biskupa Szymona Rudnickiego oraz dwa duże witraże od strony południowej. Prace remontowe i adaptacyjne potrwają do końca 2019 roku. Najogólniej obiekt będzie przeznaczony na wieżę widokową oraz Punkt Informacji Turystycznej. Remont i adaptacja wieży wykonywana jest w ramach projektu "Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ na co Miasto otrzymało dofinansowanie w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. Łączna wartość projektu: 3 559 481,86 zł z czego dofinansowanie to 3 025 559,58 zł. Prace remontowe prowadzi wyspecjalizowana w remontach zabytkowych obiektów firma Ars Restauro z Torunia.

Wieża bramna to pozostałość dawnego zamku biskupiego pochodząca z ok. 1280 roku, a więc z okresu założenia Braniewa. Początkowo stanowiła bramę wjazdową do zamku, a po jego rozbudowie w XIV w. stała się przejazdem bramnym między zamkiem głównym a przedzamczem. Nad przejazdem bramnym znajdowała się kaplica biskupia św. Andrzeja z unikalnym sklepieniem gwiaździstym. Przetrwanie tego zabytku jest fenomenem, bowiem przez wieki wieża była „świadkiem historii” zamku i Braniewa i nie jeden raz była narażona na zniszczenie. Wieża bramna przetrwała ataki braniewskich mieszczan na zamek biskupi w 1396 i 1454 r. oraz liczne wojny, w których udział brało Braniewo: trzynastoletnia 1454-1466, popia 1478-1479, pruska 1520-1525, okupację szwedzką 1626-1635, czy brandenburską 1655-1663, a nawet atak Francuzów w 1807 r. Wieża przetrwała również rozbiórkę zamku biskupiego dokonaną przez władze pruskie w II połowie XIX w., gdy zamek został zastąpiony budowlami neogotyckimi. Nie unicestwiły jej radzieckie bombardowania w 1945 r., choć wieża odniosła znaczne uszkodzenia. Ominęły ją wreszcie rozbiórki zabudowy Braniewa dokonane przez władze komunistyczne w latach 50-tych XX wieku. Paradoksalnie ostatni raz wieża odremontowana została w 1960 r. i od tamtej pory postępowało jej niszczenie. Na szczęście sprawa po blisko 60 latach znalazła szczęśliwy finał, a wciąż musimy pamiętać, że jest to najstarszy istniejący obiekt budowlany na Warmii. Miejmy nadzieję, że wieża pozostanie chlubą i wizytówką Braniewa, co pięknie się łączy z obchodami 735-lecia nadania praw miejskich dla naszego miasta.

Informacje i zdjęcia: własne 

 

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz