Legia Akademicka w 9 brygadzie – wcielenie.

W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej rozpoczęli szkolenie studenci w ramach programu pt. Legia Akademicka. Jeden z dwóch zaplanowanych w tym roku turnusów właśnie się rozpoczął. W niedzielę (30.06.2019) w jednostce stawili się pierwsi ochotnicy.

Na początek wszyscy trafili do Klubu Wojskowego 9 brygady, gdzie  załatwiali  formalności. Tam także spotykali się z lekarzem. Kolejnym etapem była wizyta w punkcie umundurowania i na koniec kwaterunek.

Wśród przybywających do Braniewa studentów znaleźli się m.in. Michał z Olsztyna, Adrian spod Lublina oraz kilku kolegów z Warszawy i okolic.  Niektórzy  planują swoją przyszłość związać z zawodową służbą wojskową, a inni chcą zobaczyć jak to jest w armii. Wśród tych zdecydowanych jest Mateusz, student Akademii Sztuki Wojennej ( kierunek: obronność). Wcześniej skończył liceum o profilu wojskowym i  wojskowa dyscyplina nie jest mu obca.

- Ja w ogóle chciałem studiować w Wojskowej Akademii Technicznej, ale wylądowałem gdzie indziej. W Legii Akademickiej szkolił się mój kolega, który polecił mi  ten program. Poza tym uważam, że każdy mężczyzna powinien mieć przeszkolenie wojskowe, dlatego tu jestem – mówi Michał z Olsztyna, obecnie Student Politechniki Warszawskiej (mechanika i budowa maszyn roboczych).  

Krzysiek, Jan i Piotr to koledzy z Politechniki Warszawskiej. Studiują inżynierię pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Na razie zobaczą jak to jest być żołnierzem.  

W ramach pierwszego turnusu Legii Akademickiej w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej  będzie mogło się szkolić około 100. studentów ochotników.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. Program organizowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, to prestiż – tak reklamują wspólne przedsięwzięcie organizatorzy.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów w macierzystej uczelni.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik, składa wniosek do organów wojskowych o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu (trwająca 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy oraz 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy) realizowana jest w czasie wakacji w wytypowanych ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych. Jedną z takich jednostek jest 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej.

Ochotnicy, którzy trafiają do brygady mogą zdecydować się na moduł szkolenia podstawowego, który potrwa  21 dni i zostanie zakończony  egzaminem. W sobotę, 20 lipca studenci złożą przysięgę wojskową i opuszczą mury jednostki. Jest także możliwość kontynuowania szkolenia przez kolejnych 21 dni w ramach tzw. modułu podoficerskiego, który zostanie zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Więcej szczegółów na temat programu pt. „Legia Akademicka” znajdziesz na stronie internetowej: www.legiaakademicka.wp.mil.pl

 

Tekst i foto: Marta Hajkowicz

 



  

Źródło: 9 BBKPanc.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz