SPOTKANIE z HISTORIĄ z OKAZJI 735-LECIA BRANIEWA

W dniu 27 czerwca w Spichlerzu Mariackim odbył się kolejny wykład z cyklu Czwartkowe Spotkania z Historią organizowanych od 2013 roku przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Tym razem prelegent był wyjątkowy, bowiem swoim wystąpieniem zaszczycił prof. dr hab. Stanisław Achremczyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a przede wszystkim wybitny znawca historii Warmii i Mazur.

Wykład pod tytułem „Braniewo w okresie przemian cywilizacyjnych” odbył się z okazji 735-lecia nadania Braniewu praw miejskich, a prelegent to najwybitniejszy wśród współczesnych historyków Warmii i Mazur. Jest współautorem wraz z Alojzym Szorcem książki "Braniewo" wydanej w 1995 r., która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o historii Braniewa. Wykład obejmował całe spektrum historii miasta i jego mieszkańców, w tym: średniowiecze, a zwłaszcza powstanie miasta, przynależność do Hanzy, działalność portu, siedzibą biskupów warmińskich, kościoły i klasztory, rozwój rzemiosła i handlu, garnizon, szkoły i wiele innych zagadnień. Można stwierdzić, że to kolejne udane spotkanie z historią, której świadomość rośnie w naszym mieście, między innymi za sprawą działalności Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Stanisław Achremczyk jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i kierownikiem Katedry Historii Polski XVI-XVIII wieku, a od 1990 dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1978 r. związany z Ośrodkiem Badań Naukowych. Zajmuje się głównie dziejami nowożytnymi Polski i regionu Warmii i Mazur, życiem politycznym Prus i Warmii w XVII-XVIII wieku oraz jest autorem ponad 400 publikacji, w tym „Historia Warmii i Mazur” (1997), „Warmia” (2000) i najbardziej nas interesująca, wspomniana już pozycja „Braniewo”.

 

Informacje i zdjęcia: własne, Towarzystwo Miłośników Braniewa

  

Źródło: TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz