czw. 3/2°C
pt. 5/2°C
so. 6/2°C
nie. 4/3°C
 
 

V ZMIANA PKW ŁOTWA ZAKOŃCZYŁA REALIZACJĘ ZADANIA

Autor: wjflorian Dodany: 2019-12-13 22:11:46
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

Po 6-ciu miesiącach służby na Łotwie wrócili do kraju. W piątek, 13 grudnia w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Kontyngent był sformowany na bazie miejscowej brygady.

 

Niedawno (26 listopada) również w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej oficjalnie pożegnano żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę. VI zmiana PKW przejęła już obowiązki w łotewskiej bazie Adazi i poprzednicy mogli wrócić do kraju.

Czołgiści z Braniewa są obecni na Łotwie od początku realizacji tej misji. Polski Kontyngent Wojskowy liczy tam do 200.  żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP).

- To był dobry czas, wypełniony szkoleniami z sojusznikami – powiedział mjr  Daniel Stanicki, dowódca V zmiany PKW Łotwa, meldując o zakończeniu realizacji zadań. 

- Chroniąc ludzkie życie oraz prawo do spokojnego funkcjonowania obywateli, wszyscy – od szeregowego po dowódcę zmiany potwierdziliście, że polski żołnierz jest wiarygodnym sojusznikiem i partnerem, zaangażowanym w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego – mówił gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - zwracając się do żołnierzy V zmiany PKW Łotwa.

- Dziękuję Wam za sprostanie zadaniu – mówił  płk Dariusz Kosowski, dowódca 9BBKPanc.

- Zdobyte doświadczenie wykorzystajcie w służbie w macierzystych jednostkach – mówił płk Daniel Butryn z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dziękując żołnierzom za wysoki poziom realizacji zadań.

Po odczytaniu rozkazu o odwołaniu żołnierzy  z rejonu PKW, podpisano protokół o przekazaniu kontyngentu i zmianie podporządkowania. Protokół podpisali:  w imieniu Dowództwa Generalnego RSZ – gen. dyw. Krzysztof Radomski,  a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych –  płk Daniel Butryn.

Uroczystość powitania  żołnierzy PKW Łotwa zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9 brygady i V zmiany. Defiladę obserwowali przybyli na uroczystość goście, wśród nich samorządowcy i rodziny żołnierzy.

  

Źródło: 9 BBKPanc.


 

Zdjęcie 1 z 3

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
E-Mail: Haslo:
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-01-21 13:44:23
Dodane: 2020-01-21 13:21:41
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Ktoś
Data: 2020-02-06 19:33
Przez: Maniek
Data: 2019-11-21 15:15
Przez: dorota
Data: 2019-11-20 20:27
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją