Po wyborach do Europarlamentu: czy Polacy korzystają z ułatwień wyborczych? Czy Polonia głosuje? Na kogo zagłosujemy jesienią?

Tylko 6129 wyborców w kraju i za granicą skorzystało z możliwości głosowania korespondencyjnego. Przez pełnomocnika zagłosowało tylko 1 858 osób, choć taka możliwość przysługiwała wszystkim powyżej 75 roku życia i niepełnosprawnym. Choć ułatwień wyborczych jest więcej, wciąż zaskakująco rzadko z nich korzystamy.

- Same możliwości prawne nie wystarczą. Potrzeba jeszcze dużego wysiłku, aby poinformować o nich wszystkich wyborców i przekonać ich, że warto głosować – mówi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego koordynującej działania koalicji Masz Głos, Masz Wybór, która od lat działa na rzecz licznego i świadomego udział w wyborach.

Jak ważne i potrzebne są działania profrekwencyjne pokazuje bardzo dobry wynik głosowania Polonii. – W porównaniu z 2009, w tym roku o 36% więcej Polaków zarejestrowało się do głosowania za granicą na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. To doskonały wynik, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że większość Polaków mieszkających za granicą, na terenie Unii Europejskiej, głosowała na lokalnych kandydatów, np. brytyjskich lub irlandzkich. - mówi Aleksandra Minkiewicz, koordynatorka kampanii ”Jesteś u siebie, Zagłosuj!" prowadzonej przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

O działaniach na rzecz frekwencji nie możemy zapominać zwłaszcza teraz, kiedy do końca 2015 roku pójdziemy do urn jeszcze 3 razy. Najbliższe wybory - samorządowe – odbędą się już jesienią tego roku. Jakich wyników możemy spodziewać się w kolejnych głosowaniach, na podstawie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego? - Wybory PE były początkiem szczególnie intensywnego cyklu wyborczego. Jako test siły poszczególnych ugrupowań staną się punktem wyjścia strategii politycznych na nadchodzące wybory samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Wyniki potwierdziły stabilność układu czteropartyjnego, poddanego jednak ciśnieniu wyborców antysystemowych, szukających sposobów wyrażenia swojego protestu. Choć ugrupowania rozłamowców z trzech głównych partii - PO, PiS i SLD - doznały porażki, to jednak ich łączny wynik jest na pewno znaczący. Należy się spodziewać, że w kolejnych wyborach walka pomiędzy stabilnymi partiami będzie się toczyć o zagospodarowanie tego potencjału niezadowolenia z ich dotychczasowych sposobów działania. Te 10% wyborców to więcej, niż elektorat protestu skupiony przez Nową Prawicę. To właśnie ci wyborcy sprawiają, że pytanie o kształt koalicji rządowej po przyszłorocznych wyborach sejmowych pozostaje otwarte – komentuje dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Czym jest Koalicja Masz Głos, Masz Wybór 

Celem jej działania jest zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz określonych opcji politycznych, komitetów wyborczych czy kandydatów. M.in. dzięki działaniom Koalicji udało się powstrzymać tendencję spadkową uczestnictwa obywateli w wyborach. Doprowadzono również do zmian w prawie, które umożliwiają:

-        głosowanie poprzez pełnomocników osobom niepełnosprawnym i po 75 roku życia,

-        głosowanie korespondencyjne dla osób niepełnosprawnych i Polaków za granicą,

-        zastosowanie nakładek na karty do głosowania dla osób niewidomych

-        głosowanie w wybranym lokalu wyborczym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Członkowie koalicji: Fundacja im. Stefana Batorego (koordynuje prace Koalicji), Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW, Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Spraw Publicznych, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Olga Skarżyńska

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz