II BRANIEWSKA JESIEŃ ORGANOWA – III KONCERT

W Bazylice Mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie trwa II Braniewska Jesień Organowa. Jest to kontynuacja festiwalu muzyki organowej zainaugurowanego rok temu. W najbliższą sobotę, 5 października wystąpią Roman i Maria Peruccy.

Inspiracją do organizacji tego typu wydarzenia był montaż organów piszczałkowych w Bazylice, który był kolejnym etapem odbudowy świątyni ze zniszczeń wojennych. Wydarzenie to jest również kontynuacją przedwojennych tradycji kościoła św. Katarzyny w Braniewie, w którym życie muzyczne było bardzo intensywne.

W sobotę 28.09.2019 odbył się kolejny koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej w trakcie, którego wystąpił Patryk Podwojski oraz Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie tego wydarzenia zabrzmiały utwory na chór solo, improwizacje organowe w stylu barokowym i romantycznym oraz angielska muzyka sakralna na chór i organy z XIX i XX wieku. Repertuar wzbudził na tyle duże zainteresowanie słuchaczy, że zabrzmiał jeszcze utwór na bis, którym było Ubi Caritas Marcela Durufle.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

 

Terminarz pozostałych koncertów (początek o godzinie 19:00):

 

05.10.2019 - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)

12.10.2019 - Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa - zespół wokalny - dyrygent Sławomir Bronk

19.10.2019 - Adam Kowalski (organy)

26.10.2019 - Wolfgang Seifen (organy)

 

W najbliższą sobotę wystąpią Roman i Maria Peruccy.

 

Roman Perucki (organy) - Urodzony w Gdańsku. Profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej (Gdańsk). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W swoim dorobku ma już ponad 2000 koncertów. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Organizator międzynarodowych festiwali związanych z muzyką organową, w tym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Juror wielu konkursów organowych. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: złota odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), srebrny medal Gloria Artis (2007), Pomorska Nagroda Artystyczna   Gryf Pomorski  (2007)  oraz  najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II  oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. Nagrał ponad 30 płyt CD, m.in. z Marią Perucką - skrzypce, Maximem Vengerovem – skrzypce, Johannesem Skudlikiem - fortepian, Dariuszem Mikulskim - waltornia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

 

Maria Perucka (skrzypce) - Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem.  Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa i Siergieja Stadlera.

 

Program koncertu:

Henryk Wieniawski (1835 - 1880)    Legenda (skrzypce + organy)

Aleksander Zarzycki (1834 - 1895)    Romans op. 16 (skrzypce + organy)

Jan Ignacy Paderewski (1860 - 1941)    Melodia op. 16 nr 2 (skrzypce + organy)

Mieczysław Surzyński (1866 - 1924)    Improwizacje nt. Kto się w opiekę (organy solo)

Grażyna Bacewicz (1909 - 1969)     Kaprys polski (skrzypce solo)

Feliks Nowowiejski (1877 - 1946)    Temat z wariacjami z VII Symfonii organowej A-dur op. 45 (organy solo)

Janusz Bielecki (*1961) (arr. T. Kassak)  3 Pieśni (skrzypce + organy): Nostalgia, W moim ogródku, W barokowym zwierciadle

Informacje i zdjęcia: Maciej Michalski 

 

 

 

 

  

Źródło: II Braniewska Jesień Organowa

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz