Rozpoczęcie szczepień przeciw COVID-19 dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu

    15 marca mają rozpocząć się szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów wentylowanych mechanicznie. Wystartowała już rejestracja dla grupy pacjentów 1B. Według prognoz Pełnomocnika Rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wszystkie szczepienia w tej grupie zostaną wykonane w ciągu jednego tygodnia.

W styczniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy plan szczepień, według którego, już 15 marca zaszczepić się przeciwko COVID-19 będzie mogła kolejna grupa, do której zaliczają się także osoby korzystające z wentylacji mechanicznej. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że osób korzystających ze świadczenia pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej jest w Polsce obecnie prawie 9 tysięcy chorych. Skierowania dla pacjentów dla tej grupy  zostaną wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (CeZ).

 

Wentylacja mechaniczna jest świadczeniem ratującym życie. Przyłóżkowy przenośny respirator przez całą dobę lub kilka godzin na dobę wtłacza przez maskę lub rurkę tracheotomijną pod ciśnieniem odpowiednią ilość powietrza do płuc dzięki czemu pacjenci mogą żyć. Wentylacja  mechaniczna Zastępuje lub wspomaga oddychanie, gdy niewydolne płuca i klatka piersiowa uniemożliwia egzystencję biologiczną. W gronie pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu są osoby po wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni, deformacjami klatki piersiowej oraz chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Od 2003 roku istnieje możliwość korzystania z respiratorów w warunkach domowych, dzięki której pacjenci nie muszą przebywać na oddziałach intensywnej terapii.  Pacjenci wentylowani mają stały kontakt z personelem medycznym z anestezjologii lub pulmonologii, pielęgniarkami lub fizjoterapeutą oraz wymagają pomocy osób bliskich zapewniających zabiegi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne.

 

Wentylacja mechaniczna pozwala pacjentom z ciężką niewydolnością płuc na przeżycie lub poprawę jakości życia. W czasach pandemii wentylacja mechaniczna domowa ogranicza konieczność długotrwałego pobytu w szpitalu oraz związanego z tym ryzyka infekcji na oddziałach szpitalnych, jednakże nadal pacjenci wentylowani mechanicznie zagrożeni są bardzo wysokim ryzykiem powikłań i zgonu w przypadku zakażenia wirusem COVID19. 

 

„Wentylacja mechaniczna w domu codziennie w sposób ciągły ratuje nasze życie. Z jednej strony umożliwia nam zatrzymanie chociaż części z naszej aktywności domowej i społecznej, ale też często jest antidotum na przedłużającą się samotność na oddziale szpitalnym lub sposobem na godne umieranie w gronie najbliższych, we własnym domu.  Stanowimy obecnie jedną z najbardziej narażonych grup pacjentów na ryzyko zgonu i powikłań w wyniku zachorowania na koronawirusa. Szczepienie przeciw COVID 19 dla osób korzystających  z wentylacji mechanicznej jest ogromną szansą na poporawę jakości naszego życia. Zmniejsza ryzyko zgonu, chroni nasze zdrowie oraz pomaga naszym rodzinom i bilskim w towarzyszeniu nam w chorobie.” podkreśla pacjent wentylowany mechanicznie, Pan Ryszard Rusnarczyk, Prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz