śro. -6/-8°C
czw. -7/-11°C
pt. -9/-11°C
so. -9/-10°C
 
 

Policjanci apelują o rozwagę podczas witania Nowego Roku

Autor: kzs Dodany: 2017-01-02 12:52:29
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0
<

Przed nami Noc Sylwestrowa, której obowiązkowym elementem są fajerwerki. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z tymi materiałami wybuchowymi, bo że nimi są, o tym w żadnym wypadku nie należy zapominać. Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć szpitala.

Nieodpowiedzialni dorośli, pokrzywdzone dzieci 

Rokrocznie w okresie Świąt i Nowego Roku funkcjonariusze bacznie przyglądają się stoiskom oferującym fajerwerki, reagują na przypadki odpalania petard w czasie, kiedy jest to niedozwolone oraz przez osoby nieletnie. W ręce najmłodszych fajerwerki najczęściej trafiają właśnie od nieodpowiedzialnych dorosłych – sprzedawców lub, co gorsze, od opiekunów. By zmniejszyć zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych policjanci naszego garnizonu prowadząc działania prewencyjne nie mają taryfy ulgowej dla wszystkich tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa i narażają innych na utratę życia lub zdrowia.

Przypominamy, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy też o tym, że zgodnie z zapisami art. 83 Kodeksu Wykroczeń nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywny albo karą nagany. 

Kiedy wolno?

Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski określił w Rozporządzeniu nr 1 z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…) dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny do 500 zł wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.

Rady policyjnego pirotechnika - czytaj instrukcję, nie kieruj petard w kierunku ludzi.

Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.

·      Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą Twoje wątpliwości.

·      Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.

·      Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.

·      Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.

·      Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.

·      Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.

·      Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.

·      W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.

·      Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.

·      Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam.

·      I przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom !

Jolanta Sorkowicz

Źródło: PolicjaKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
E-Mail: Haslo:
Zapamiętaj mnie

Dam pracę 2019-01-18 13:43:44
Dam pracę 2019-01-17 20:54:17
 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2018-12-30 16:26:07
Dodane: 2018-12-30 16:07:46
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: thbcgorb
Data: 2018-06-27 21:43
Przez: vfseuyhe
Data: 2018-06-27 21:22
Przez: gmgrrcyw
Data: 2018-06-27 21:09
Przez: lgitjcus
Data: 2018-06-27 21:02
Przez: mkxhotqc
Data: 2018-06-27 20:56
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją