Tytuł przygotowanego wykładu to „Polskie znaki pamięci w Braniewie i powiecie braniewskim z lat 1863-1945 - ludzie i miejsca” i obejmował okresy: zasiedlenia Braniewa przez lubeczan, polskość Braniewa po podpisaniu II Pokoju Toruńskiego, napływ ludności polskiej, a następnie okres od wybuchu Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim w 1863 r. aż do powrotu Braniewa w granice Rzeczpospolitej Polskiej w 1945 r.
Piotr Gursztyn przypomniał, że społeczna rola historii jajko nauki i o potrzebie zjednoczenia pamięci historycznej. Po przedstawieniu wielu miejsc pamięci prowadzący przedstawił historię kilkudziesięciu znanych polskich postaci związanych z Braniewem i z naszym regionem takich jak m.in.: Kętrzyński (von Winkler) Wojciech, Kawczyński Piotr, Szotowski Józef, Sieniawski Karol Emilian, Kościelski Józef Teodor Stanisław i wielu innych. Postacie te bardzo aktywnie uczestniczyły w pracy polskich stowarzyszeń, uczyły języka polskiego, wspierały polskie komitety wyborcze lub byli działaczami ruchu polskiego na Warmii i Powiślu, a część z nich była ofiarami komunizmu i hitleryzmu.
Pod koniec swojego wystąpienia przypomniał prowadzący mieszkańców Braniewa: weteranów wojny 1920, powstańców warszawskich, weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie m.in.: Gajsler Wiesław, Iwański Karol, Wiśniewski Stefan, czy Iwulski Wojciech.
Po wykładzie Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki i Prezes TMB Zbigniew Kędziora wręczyli Piotrowi Gursztynowi tytuł i statuetkę "Przyjaciela Warmii 2018" przyznaną przez Stowarzyszenie "Dom Warmiński" w Lidzbarku Warmińskim. Należy dodać, że Urząd Miasta Braniewa oraz Towarzystwo Miłośników Braniewa są członkami tego stowarzyszenia. Po tej ceremonii Burmistrz i Prezes złożyli wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Na zakończenie zaproszono wszystkich zebranych na kolejne spotkanie, które odbędą się w dniu 30 stycznia 2020 r. Wykład pt. "Życie i działalność ks. dziekana Stanisława Orłowskiego" poprowadzi Zbigniew Kędziora.
Zdjęcia i informacje TMB
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz