87. CZWARTKOWE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

W dniu 26 listopada b.r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Czwartkowych Spotkań z Historią zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.  Wyjątkowo wykład odbył się w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie.

Tym razem prelegentem był proboszcz Parafii we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski, który przedstawił temat „Powojenne losy kościoła św. Katarzyny w Braniewie”. Prowadzący przedstawił genezę stosunków władz komunistycznych do odbudowy obiektów sakralnych zniszczonych w wyniku II wojny światowej na terenie Polski, a przede wszystkim ciąg chronologiczny, który doprowadził do odbudowy kościoła św. Katarzyny w Braniewie. Ruina kościoła św. Katarzyny przeszła na własność Kościoła rzymskokatolickiego dopiero w 1973 roku, a w 1974 r. Wojewoda Olsztyński wpisał do planu budownictwa sakralnego i kościelnego na rok 1974 odbudowę zabytkowego kościoła św. Katarzyny. W 1979 r. do Braniewa został skierowany ksiądz Tadeusz Brandys, któremu powierzono odbudowę świątyni. Konsekracja kościoła nastąpiła w 1986 r. a od 2001 r. jest to Bazylika Mniejsza.  

Ksiądz Jacek Wojtkowski od 2012 r. jest proboszczem parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku. Pracownik naukowy, członek Komisji ds. Budownictwa Sakralnego i Konserwacji oraz przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Ekumenizmu. Od 2014 r. kanonik gremialny warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autor licznych publikacji, w tym: „Świątynie ewangelickie przekazane katolikom na Warmii i Mazurach w latach 1972-1992” (Olsztyn 2002), „Ku jedności chrześcijan” (Olsztyn 2009), „Katalog zabytków ruchomych Archidiecezji Warmińskiej. Dziedzictwo historyczno-artystyczne Archidiecezji Warmińskiej”.

Wykład poprzedziła msza święta w intencji członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Braniewa, a następnie Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki w imieniu Stowarzyszenia „Dom Warmiński wręczył Prezesowi TMB Zbigniewowi Kędziorze statuetkę Copernicusa oraz honorowy tytuł „Przyjaciel Warmii 2019”.

Źródło: TMB, własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz