Akcja „Uwolnić książkę” w Braniewie

Akcja Uwolnić książkę organizowana była w ramach projektu Dużo książek i zabawy, ciesz się z nami przez rok cały, który Miejska Biblioteka Publiczna realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Młodzieży w Braniewie. Działania polegają na rozdawaniu ulotek, zakładek zawierających informacje o Bibliotece (adres, godziny otwarcia, ofertę) oraz na rozdawaniu książek w różnych punktach miasta przez wolontariuszy. Celem akcji jest promocja czytelnictwa i Biblioteki.

Do działań w ramach tej akcji czynnie włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Braniewie. W naszym gimnazjum prężnie działa Dyskusyjny Klub Książki, w ramach którego młodzi czytelnicy nie tylko dużo czytają, dyskutują o książkach, ale też czynnie działają na rzecz promocji czytelnictwa. Akcja „Uwolnić książkę była dobrą okazją do takich działań.

Pierwszy etap w ramach tego projektu gimnazjaliści zorganizowali 06.11 b.r. w szkole.  Przygotowane zostały transparenty, plakaty, uczniowie przebierali się  w bohaterów ciekawych książek. Najpierw zachęcano do czytania uczniów i pracowników szkoły, potem rodziców, którzy uczestniczyli w spotkaniach  w ramach wywiadówek.  Zainteresowanie uczniów, pracowników i rodziców było bardzo duże. Książki, ulotki, zakładki rozeszły się jak „świeże bułeczki”. Okazało się, że gimnazjaliści chętnie sięgają po książki, tym bardziej, że było w czym wybierać.

Drugi etap naszych działań polegał na promocji Biblioteki i książki w mieście. Dnia 13.11 o godzinie 15 członkowie DKK z Gimnazjum nr 2 wyszli do miasta, zachęcając przechodniów do zainteresowania się proponowanymi pozycjami. Ludzie starsi, ale i młodzież chętnie zatrzymywali się i oglądali a potem wybierali dla siebie lektury. To wyjście było bardzo widowiskowe: plakaty, głośne okrzyki uczniów oraz rozdawane ulotki i zakładki spowodowały, że książki rozeszły się bardzo szybko. Przy okazji rozdawania książek uczniowie zachęcali przechodniów do czytania i korzystania ze zbiorów Biblioteki. Warto takie akcje przeprowadzać, bo książki nie zastąpi telewizja, Internet. Czytanie to sama przyjemność – tak myślą gimnazjaliści czytający w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Małgorzata Dębicka

 

Źródło: ZSB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz