Często zmieniająca się aura pogodowa sprawia, że warunki na drodze są trudne. W takich warunkach zwiększa się liczba zdarzeń drogowych, których przyczynami są m.in. nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewidoczni po zmroku piesi i rowerzyści. Przyczyną zdarzeń jest również korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego podczas jazdy.
Trzymanie telefonu komórkowego w ręku, wybieranie numeru lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.
W myśl ustawy - Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.
Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem - nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co dzieje się na drodze.
Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego !!!!!
Jolanta Sorkowicz
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz