Autyzm – skala problemu w regionie

Co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. To okazja do porozmawiania o potrzebach osób w spektrum i ich bliskich.

Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób z autyzmem, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób w spektrum, wymagających wsparcia.

 

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z innym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, w spektrum autyzmu inaczej postrzega świat, inaczej się komunikuje i inaczej doświadcza kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby.

 

Skala problemu

 

Kilkanaście lat temu ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W ostatnim czasie skokowo rośnie liczba diagnoz związanych ze spektrum autyzmu.

 

- W województwie warmińsko-mazurskim na przestrzeni ostatnich 4 lat obserwujemy wyraźny wzrost liczby pacjentów, u których zdiagnozowano autyzm dziecięcy. W 2020 roku było to 591 przypadków, w tym roku już 1 443. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku autyzmu atypowego. W tym roku z tym rozpoznaniem leczono 271 pacjentów, podczas gdy cztery lata temu było ich zaledwie 87. – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

 

Przyczyny autyzmu

 

Wielopłaszczyznowe badania nad tym, skąd bierze się autyzm, nie przyniosły do tej pory jednoznacznych wniosków. Uznaje się, że przyczyny powstawania autyzmu są złożone i wieloczynnikowe. Naukowcy szukają odpowiedzi przede wszystkim w badaniach genetycznych i czynnikach środowiskowych.

 

Wczesne rozpoznanie i interwencja

 

Wczesne rozpoznanie autyzmu jest kluczowe, ponieważ umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie terapii, co może znacząco poprawić rozwój dziecka. Objawy autyzmu mogą być zauważone już w pierwszych

Agnieszka Budziszewska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz