Badamy zycie ... płodowe

Od pół roku każda kobieta ciężarna, bez względu na wiek, może wykonać badania prenatalne bezpłatnie na NFZ. Do czerwca b.r. badania te mogły wykonać kobiety od 35 roku życia. Mija właśnie pół roku odkąd zniesiono ograniczenia wiekowe kobiet. Sprawdzamy ile badań wykonano w naszym regionie.

Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie. Badania te umożliwiają rozpoznanie między innymi zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni, czy dystrofii mięśniowej.

Na badania prenatalne kieruje lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Wystawia on skierowanie z informacją o zaawansowaniu ciąży i koniecznością wykonania takich badań.
Z kolei pogłębiona diagnostyka wykonywana jest tylko w przypadku wskazań medycznych. W przypadku tego rodzaju badań wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.

W 2023 roku w naszym regionie wykonano ponad 9 tysięcy badań prenatalnych.
Od stycznia do listopada bieżącego roku jest to już 8 761 kobiet, czyli obserwujemy wzrost szacując, że sporo ciężarnych wykona te badania w grudniu.
– informuje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa WM OW NFZ.


 


 

W jaki sposób można skorzystać z badań prenatalnych w ramach programu profilaktycznego? Wystarczy, że ciężarna zgłosi się do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. Na wizytę należy wziąć ze sobą: skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę lub
z wcześniejszego etapu programu, wyniki badań i dokument tożsamości. Lista placówek, wraz adresami, numerami telefonów, harmonogramem przyjęć pacjentek oraz z mapą,
jak do nich dotrzeć znajduje się w wyszukiwarce Gdzie się leczyć pod adresem internetowym gls.nfz.gov.pl Można także zadzwonić pod numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590 . Infolinia NFZ jest czynna całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne.

Badania prenatalne dzielą się na dwie grupy; nieinwazyjne i inwazyjne. Te nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka, ponieważ nie ingerują
w środowisko płodu i ich wykonanie nie prowadzi do powstania żadnych powikłań. Zalicza się do nich ultrasonografię (USG) oraz testy biochemiczne (z krwi). To właśnie na tych badaniach opiera się przesiewowa diagnostyka prenatalna. Z kolei badania inwazyjne mają
na celu zweryfikować nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik badania prenatalnego, uzyskany metodą nieinwazyjną. Wygląda to w ten sposób, że podczas badań pobiera się płyn owodniowy lub fragmenty tkanek płodu do analizy. Zalicza się do nich amniopunkcję genetyczną i biopsję kosmówki.

Badania pogłębione wykonuje się u kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno
z poniższych kryteriów:

  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka

  • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji u ciężarnej lub u ojca dziecka

  • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową

  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji lub wady płodu.


MM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz