Braniewscy strażacy ćwiczyli z SGRWN Elbląg

W środę 29 września 2021r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz Specjalistycznej Grupy Wodno–Nurkowej Elbląg przeprowadzili wspólne ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.

Głównym celem ćwiczeń było przede wszystkim, praktyczne sprawdzenie wypracowanej taktyki organizacji działań prac podwodnych na rzekach szybko płynących. Dogodnym miejscem do ćwiczeń ratowników wchodzących w skład SGRWN Elbląg była rzeka Pasłęka, której prędkość nurtu jest zmienna i często dynamiczna.

Ćwiczenia składały się z dwóch części: teoretycznej, podczas której braniewscy i elbląscy strażacy PSP omówili zasady współpracy na miejscu zdarzenia oraz praktycznej w trakcie której ćwiczono techniki pracy podwodnej.

Ćwiczenia, w których wykorzystana została również jednostka pływająca realizowano na fragmencie koryta rzeki Pasłęki w bezpośrednim sąsiedztwie braniewskiej komendy PSP.

Dodajmy, że specyfikacja wód płynących znacznie różni się od wód stojących, tym bardziej podejmowane działania przez ratowników wymagają odpowiedniej konfiguracji sprzętowej i taktyki.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego działająca przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu najczęściej uczestniczy w działań na obszarze powiatu braniewskiego w przypadku utonięć i zdarzeń na wodach.

Źródło: KP PSP Braniewo

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz