Szkolenie odbędzie się w ramach projektu „Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej 2”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Business PLAY” – symulacja prowadzenia działalności gospodarczej”, to profesjonalne narzędzie szkoleniowe, odtwarzające realne zasady prowadzenia działalności gospodarczej. „Business PLAY” ma formę edukacyjnej, biznesowej gry planszowej, dzięki czemu łączy ze sobą rozrywkę i rywalizację, ćwiczy myślenie strategiczne, trenuje predyspozycje zarządcze oraz uczy reguł poruszania się po współczesnym rynku, w tym m.in. zarządzania finansami, zarządzania zespołem, negocjacji, elementów prawa cywilnego i prawa pracy.
Braniewska młodzież podczas przygotowywanej symulacji znajdzie się w realiach lokalnej gospodarki, gdzie poziom bezrobocia przekracza 30%, gdzie sztuką jest znalezienie niszy rynkowej w obrębie, której bezpiecznie można prowadzić przedsięwzięcie gospodarcze. Młodzież podczas gry będzie miła za zadanie założyć stowarzyszenie z działalnością gospodarczą i zespołowo wypracowywać pozytywne efekty. Nie zabraknie konkurencji z uwagi, że szkolenie zakłada pracę kilku zespołów zmagających się z identycznymi barierami rynkowymi. Trener prowadzący rozgrywkę jest przygotowanego do zaplanowanego scenariusza gry przebiegającego w obrębie powiatu braniewskiego.
„Business PLAY” – symulacja prowadzenia działalności gospodarczej” zgodnie ze zdobywającą coraz więcej zwolenników ideą „experiential learning”, wdrażany przez symulację system edukacji oparty jest na „doświadczaniu” uczestnicy mierzą się z realnie odwzorowanymi zdarzeniami z życia codziennego przedsiębiorcy. Poznają świat biznesu wcielając się w rolę właścicieli firm/organizacji/członków zarządów. Proces nauki przebiega zgodnie z cyklem Kolba. Uczestnicy doświadczają problemów i wyzwań przedsiębiorców, samodzielnie wyciągają wnioski, a następnie otrzymują od trenera informację zwrotną i dodatkową wiedzę teoretyczną. Ostatni element cyklu polega na zastosowaniu zdobytej wiedzy w praktycy czyli w dalszej rozgrywce. Następnie uczestnicy ponownie doświadczają efektów swoich decyzji i cykl się powtarza. Za każdym razem trener wskazuje inny obszar nad, którym pracują uczestnicy.
W Zespole Szkół Budowlanych członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży przygotowują się do rozgrywki. Podczas zajęć z przedsiębiorczości przeprowadzone zostaną dyskusje zarówno przed jak i po udziale w symulacja prowadzenia działalności gospodarczej - wszystko po to, by wzmocnić wiedzę teoretyczną uczniów. Jeśli szkolenie przyniesie zadowalający efekt z pewnością rozgrywki „Business PLAY” w braniewskim ZSB będą odbywały się częściej.
Organizatorom szkolenia zależy na osadzeniu gry w braniewskich realiach z jednoczesnym podkreśleniem siły stowarzyszenia, gdzie w zespole młodzi ludzie mogą uzupełniać się w realnym biznesie stawiać pierwsze często bardzo trudne ale jak ważne kroki.
Istotnym jest fakt, że Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży w Braniewie jest organizacją prowadzącą działalność gospodarczą. Jednocześnie stara się zarabiać/zdobywać środki na działalność statutową jak również ustawicznie kształci własnych członków.
Według organizatorów rozgrywki „Business PLAY” w ZSB w Braniewie są małym krokiem do zwrócenia uwagi młodzieży na fakt, że niekoniecznie pracy należy szukać daleko od domu.
Jerzy Butkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz