BRANIEWSKIE SMAKI HISTORII i 5 LAT MUZEUM

W dniu 18 września przed Muzeum Ziemi Braniewskiej odbędzie się impreza nawiązująca do Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Braniewskie Smaki Historii”. Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Braniewa i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest również formą obchodów 5. rocznicy powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej, placówki muzealnej działającej od 3.09.2016 r.

Początek wydarzenia o godz. 12. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji w tym nową publikację "Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej", czyli piąte wydawnictwo z tej serii, a poświęcone tym razem zachowanym zabytkom Braniewa. Wydawnictwo ukaże się z okazji 5. rocznicy Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja jest bezpłatna i dostępna będzie w Muzeum. Autorem jest jeden z członków TMB.

W trakcie Braniewskich Smaków Historii odbędą się

- warsztaty plastyczne

- promocja nowej książki Dariusza Lisa, członka Towarzystwa Miłośników Braniewa

- prezentacja multimedialna – „5 lat muzeum Ziemi Braniewskiej”

- wykład „Historia przedwojennych muzeów braniewskich”

- konkurs historyczny oraz turystyczny

- występ artystyczny

- degustacja potraw regionalnych

Odbędzie się również I etap 52. Rajdu Turystycznego „Braniewska Jesieńzorganizowany przez Klub Turystyczny PTTK „Figa” w Braniewie, Braniewski Klub Sportowy „Szybki Struś”, Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Miłośników Braniewa i Komendę Hufca ZHP Braniewo. Rajd podzielony jest na część pieszą (10 km) i rowerową (30 km) a zakończenie odbędzie się przed Muzeum, w trakcie Braniewskich Smaków Historii. Etap II odbędzie się w dniu 25 września, a III w 2. Października.

Muzeum Ziemi Braniewskiej ma 5 lat!!!

W dniu 3 września 2021 r. minęło 5 lat od powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej. Placówka powstała z inicjatywy i jest prowadzone przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Przez lata to było marzenie a jedyną namiastką było wydane w kilku edycjach Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Po latach starań inicjatywa miłośników historii wreszcie doczekała się szczęśliwego finału a dziś możemy powiedzieć, że Muzeum jest jedną z wizytówek Braniewa. Muzealnictwo w Braniewie ma wspaniałą, sięgającą lat przedwojennych tradycję. Obiekty muzealne znajdowały się w Hosianum, Kasynie Miejskim, Kamiennym Domu i plebanii kościoła św. Katarzyny. Niestety z tej historycznej spuścizny niewiele przetrwało, tym trudniejsze zadanie dla współczesnych.  

Towarzystwo Miłośników Braniewa początkowo tworzyło Muzeum w „formie papierowej”, stąd inicjatywa wydawania Celulozowego Muzeum Braniewa, a później Ziemi Braniewskiej.  Zanim w dniu 3.09.2016 r. uroczyście otwarto Muzeum przed TMB była długa droga. Zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli, często nie zrzeszonych w żadnym historycznym stowarzyszeniu. Prace adaptacyjne w byłej bibliotece pedagogicznej (wyniesiono regały i 29 tys. książek) ruszyły latem 2016 r. To była ciężka praca fizyczna (burzenie i stawianie ścian, położenie ceramiki, ale i wywiezienie 24 ton gruzu!), położono instalację elektryczną i zamontowano nowe grzejniki, itd. Wszystkich prac i problemów nie da się wyliczyć, ale później przyszła satysfakcja poprzez tworzenie wystaw. Nie sposób wymienić też wszystkich ludzi zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Jednak nawet najbardziej zaangażowani sympatycy nie zrobiliby wiele bez wsparcia instytucji. Głównie dzięki Kurii Archidiecezjalnej w Olsztynie oraz wsparciu Starostwa Powiatowego w Braniewie i Urzędu Miasta Braniewa placówka powstała na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie. Z lokalizacją lepiej trafić nie można było, niż XVIII-wieczne Hosianum czy XIV-wieczna Wieża Klesza, jedna z braniewskich średniowiecznych perełek, która dzięki włączeniu do Muzeum nabrała zupełnie nowego „blasku”, o stanie technicznym nie wspominając.

Eksponaty do muzeum w 95 % dostarczają nieodpłatnie mieszkańcy miasta i okolic, a także lokalne grupy poszukiwaczy. Muzeum Ziemi Braniewskiej stało się miejscem spotkań lokalnych pasjonatów, odbywają się tu lekcje historii, warsztaty plastyczne, prezentacje i wystawy czasowe. Turyści odwiedzający Braniewo mają okazję poznać tu bogatą historię miasta i okolic. Mogą też otrzymać pamiątki w postaci publikacji i gadżetów. Pomimo przeciwności losu, a takie bywają - jak choćby pandemia - muzeum działa wpierane przez mieszkańców Braniewa udostępniających swoje pamiątki i wspomnienia. Dziś Muzeum jest jedną z wizytówek naszego miasta i niekwestionowanym sukcesem w życiu kulturalnym Braniewa.

Wojciech Jaroszek

Źródło: TMB-własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz