Burmistrz (Braniewa) odpowiada

Henryk Mroziński, burmistrz Braniewa zdecydował się zabrać głos w kilku miejskich sprawach na naszych łamach. Dzisiaj o rewitalizacji ulicy Kościuszki.


Pytanie
- Jakie możliwości widzą władze miasta przy ewentualnej rewitalizacji ulicy Kościuszki. Kiedyś był to główny szlak miejski teraz nagle to ulica prawie podmiejska (choć ciągle ważna) w stosunku do rozrastającego się Starego Miasta.
Jakie więc miasto może rozpocząć działania wobec właścicieli nieruchomości nieopodal Urzędu Miasta – głównie chodzi o budynki dawnego GS. Wszak to typowy wrzód i prawie slums. Wiem, że nie burmistrz tu decyduje, że święte prawo własności, ale może jakieś negocjacje, a może inne formy nacisku, ulgi podatkowe. Bo ludzie oceniają, że wygląd jest tu tragiczny.
Dalej jakie są plany miasta dotyczące budynku policji po wyprowadzeniu się stamtąd funkcjonariuszy, co pewnie niebawem się stanie. Czy budynek trafi do miejskich zasobów, czy też są wobec niego inne plany. Czy jest nadzieja, że jego stan techniczny nie będzie kolejnym wrzodem na onegdaj reprezentacyjnej Kościuszki.
Podobne wątpliwości, choć już w mniejszym zakresie dotyczą dalszej części ulicy, aż do znajdującego się mniej więcej w połowie Kościuszki, mostku. Dalej co prawda to już reprezentacyjne korso, ale nie ma róży bez kolców. Co zrobić by właściciele parterowych obiektów usługowych – strona parzysta zdecydowali się na piętrowe dobudówki. Czy władze miasta czynią jakieś kroki wobec właścicieli tej parterowej Marszałkowskiej by przekonać ich do nadbudowy.
A po stronie parzystej, obecnie prawie ogołoconej z jakichkolwiek sklepów i punktów usługowych, może warto spróbować przekonać właścicieli mieszkań na parterze, by chociaż część z tych lokali przeszła w ręce chcących zakładać tu sklepy i biura z wyjściami do ulicy. Wiem, że znów mamy tu do czynienia z prywatnymi mieszkaniami, ale przecież pewnie wystarczyłoby ogłoszenie, że jest taka możliwość zmiany przeznaczenia lokali, by niektórzy postarali się pójść w tym kierunku. A potem pewnie sprawa sama by się nakręcała.
Odpowiedź Burmistrza:
Pan Krzysztof Szczepanik
Urząd Miasta w Braniewie, mając na uwadze dobro lokalnej społeczności, podjął w 2007 roku działania dotyczące stworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta. Posiadanie tego dokumentu jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych na działania dotyczące szeroko pojętej rewitalizacji obszarów łącznie z poprawą warunków technicznych budynków jak i wzmocnieniem funkcji społecznych. Lokalny Program Rewitalizacji konieczny jest bez względu na to, kto ubiega się o dofinansowanie. tzn. dla każdego właściciela nieruchomości znajdującej się w obszarach objętych LPR-em. Dlatego też   tworzenie LPR było szeroko rozpowszechnione, zorganizowane zostało seminarium na którym zapoczątkowano dyskusję na temat obszarów wskazanych do rewitalizacji a następnie poprzez konsultacje społeczne   przyjmowane były wnioski mieszkańców, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych, itp. z planowanymi do realizacji działaniami.
Zdecydowana większość wniosków znalazła swoje odzwierciedlenie w uchwalonym i później aktualizowanym Lokalnym Programie Rewitalizacji.
Na dzień dzisiejszy z możliwości pozyskania środków unijnych na rewitalizację skorzystało Zgromadzenie Sióstr Św. Katarzyny- na remont klasztoru i Urząd Miasta Braniewa - na modernizację amfiteatru.
Kolejne konkursy ogłaszane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego planowane są na styczeń, marzec i kwiecień 2010r.
Urząd Miasta ze względu na ograniczone środki finansowe nie będzie w tym roku składał kolejnych wniosków o dofinansowanie. Musimy w najbliższym czasie mieć zapewnione środki na wkład własny dotyczący budowy basenu i modernizacji amfiteatru w Braniewie. Są to dwie duże inwestycje, na które uzyskaliśmy 13 mln zł. Musimy jednak mieć własnych również 10 mln. zł.
1. Ulica Kościuszki prawie w całości objęta jest obszarami przeznaczonymi do rewitalizacji i to w większości na wnioski wspólnot mieszkaniowych które w swoich wnioskach wskazały, iż mają na celu podwyższenie wartości funkcjonalnej i technicznej budynków, zmianę ich wizerunku oraz wprowadzenie nowych funkcji społ.- gospodarczych. Nie będę miał nic przeciwko temu aby partery budynków przeznaczone zostały na sklepy lub biura. Musi to jednak być decyzja właścicieli mieszkań i wspólnot mieszkaniowych tych budynków.
2. Jeżeli chodzi o nadbudowę istniejących pawilonów na ul. Kościuszki, to starania Urzędu zostały zaprzepaszczone poprzez ustawę , która to nadała z mocy prawa własność gruntów pewnej, dużej grupie wieczystych użytkowników. Przekazując w latach 90-tych nieruchomości przy ul. Kościuszki w wieczyste użytkowanie ( również na mocy ówczesnej ustawy „uwłaszczeniowej"), stawiany był warunek nadbudowy lub przebudowy budynków w okresie kilku lat. Takie zapisy w aktach notarialnych pozwalały na egzekwowanie odpowiedniej zabudowy głównej ulicy miasta. Niestety, w momencie kiedy grunty stały się własnością (z mocy prawa) egzekwowanie tego warunku od właścicieli stało się niemożliwe.
3. W sprawie budynków dawnego GS-u podjęte zostały już decyzje, że sklepy zostaną sprzedane np. obecnym użytkownikom lub w drodze przetargu, piętro przeznacza się na funkcję mieszkaniową, do sprzedaży w drodze przetargu, a pozostała część nieruchomości przekazana zostaje dla Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Socjal" na ich cele statutowe. Stowarzyszenie zamierza pozyskać środki zewnętrzne na remonty budynków. Obszar ten też objęty jest LPR-em.
4. Budynek policji przy ul. Kościuszki 105 jest własnością Skarbu Państwa i nie jest mi wiadome jak właściciel rozporządzi swoją własnością po wyprowadzeniu sie funkcjonariuszy policji.
Z poważaniem.
BURMISTRZ mgr inż. Henryk Mroziński
 
 

Źródło: Własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • alojzy 2010-01-15 18:52:33 88.220.*.*
    heniek zaczyna juz kampanie wyborcza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0