Chińskie wyróżnienie

Wydział Medycyny Weterynaryjnej zanotował awans w szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) drugi rok z rzędu. Ponadto UWM został sklasyfikowany w zakresie nauk rolniczych, co oznacza, że powód do dumy ma także Wydział Rolnictwa i Leśnictwa.

Olsztyńska weterynaria została sklasyfikowana w przedziale 101-150. Poprawiła w ten sposób pozycję z poprzedniego roku, kiedy to przyznano jej miejsce w przedziale 151-200. W zestawieniu znalazło się siedem polskich uczelni (o trzy więcej niż w ubiegłym roku), a UWM wyprzedziła tylko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej:  Awans w tym rankingu jest efektem systematycznej pracy nad podniesieniem jakości badań. Bierzemy udział m.in. w projektach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), które umożliwiają pracownikom odbywanie staży zagranicznych czy wspierają proces publikacyjny, także w międzynarodowych czasopismach. Ponadto uczestniczyliśmy ostatnio w dwóch projektach: "Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości" oraz "Konsorcjum badań środowiska i innowacyjnej technologii żywności dla jakości życia EnFoodLife". Bardzo się cieszymy i motywuje nas to dalszej pracy.

Warto przypomnieć, że wraz z początkiem obecnego roku akademickiego weterynaria rozpoczęła kształcenie studentów w języku angielskim.Nastąpiło to po raz pierwszy od 56 lat istnienia kierunku na olsztyńskiej uczelni. Studia po angielsku będzie realizowało dokładnie 12 studentów (11 kobiet i jeden mężczyzna) pochodzących z Irlandii, Kanady, Ukrainy i Polski.  

 

Nauki rolnicze z kolei zostały sklasyfikowane w rankingu GRAS po raz pierwszy i uplasowały się w przedziale 201-300. Spośród siedmiu polskich uczelni UWM zajął czwarte miejsce za uniwersytetami przyrodniczymi w Poznaniu, Wrocławiu oraz Lublinie.

Prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni: Niezmiernie cieszy nasz awans w dyscyplinie nauki weterynaryjne. Z kolei nauki rolnicze zostały sklasyfikowane w przedziale 201-300, i to po raz pierwszy, więc to również sukces. Obecność UWM w zestawieniu to zdecydowanie powód do dumy i zachęta do dalszej pracy badawczej. Gratuluję dziekanom Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, odpowiednio prof. Bogdanowi Lewczukowi oraz prof. Krzysztofowi Jankowskiemu oraz wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom.

 

Ranking GRAS porównuje uczelnie w 55 dyscyplinach z zakresu nauk przyrodniczychinżynieriinauk o życiunauk medycznych oraz nauk społecznych. W tym roku oceniono ponad 5 tys. uczelni ze 104 krajów świata, a w zestawieniu znalazło się ostatecznie 1900 ośrodków akademickich.  

Łukasz Staniszewski

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz