Czechy: Festiwal Kultury Żydowskiej w Třebíču

Malownicze miasto Třebč, leżące 45 km na zachód od Brna, na Wyżynie Czesko-Morawskiej, zaprasza w dniach 26-29 lipca 2012 na dziewiątą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Na gości czekają wyjątkowe koncerty, wykłady, wystąpienia taneczne i inne imprezy prezentujące życie i kulturę dawnych żydowskich mieszkańców miasta. Tutejsza unikatowa dzielnica żydowska,  z zachowaną ponad setką domów, dwiema synagogami i cmentarzem jest wpisana, wraz z chrześcijańską romańsko-gotycką bazyliką św. Prokopa, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Wyżyna Czesko-Morawska, z lekko pofałdowaną rzeźbą terenu, jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów w  Czechach. Stolica regionu, Jihlava, dawne miasto górnicze, z kopalniami srebra, może poszczycić się piękną starówką  i podziemiami o długości 25 km, drugimi co do wielkości w Czechach. 

 

Polecamy również odwiedzić:

 

Pelhřimov

Miasto słynące z corocznych imprez, podczas których odbywają się próby bicia rekordów Guinessa. 

 

Nowe Miasto na Morawach

Najpopularniejszy ośrodek narciarski na Wysoczyźnie, leżący na południowych krańcach Gór  Žďárskich. W budynku Starego Ratusza z roku 1555 znajdziemy Muzeum Góralskie z ekspozycją poświęconą historii narciarstwa.

 

 Telč

Zabytkowe centrum miasta, wpisane na UNESCO, z pięknymi renesansowymi i barokowymi domami, z malowniczymi arkadami.

 

Třešť

W tutejszym muzeum szopek bożonarodzeniowych znajdziemy zarówno dwustuletnie eksponaty, jak i współczesne szopki. W synagodze możemy obejrzeć wystawę dotyczącą osadnictwa żydowskiego.

 

 Žďár nad Sázavą

Ozdobą miasteczka jest kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, perła tak zwanego barokowego gotyku, dzieło  architekta J. B. Santiniego, wpisane na UNESCO.

 

Informacje o regionie znajdziemy na: www.region-vysocina.cz

Anna Gruszczyńska

 

 

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz