Czechy: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Stržnicy (około 90 km na południowy wschód od Brna), w regionie Slovacko, słynącym zbarwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełnią muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, muzyki cymbałowej, występy taneczne i wokalne mniejszości narodowych i gości z zagranicy: ze Słowacji, Albanii, Bułgarii, Indii, Rumunii i Włoch.

W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca Verbuňk z  regionu Slovacka, wpisanego na listę  UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn. Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa „Werbung” (przekształconego w czeskie „Verbuňk”). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. – wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska. Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie Verbuňk wykonywany jest przez ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu  Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych.   

 

Więcej informacji: www.slovacko.cz , www.nulk.cz

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz