Czekała na nietypową przesyłkę, tymczasem straciła ponad 1800 euro

79-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego na skutek działania oszusta straciła ponad 1800 euro. Nowa znajomy na jednym z popularnych portali społecznościowych przekonywał kobietę, że chce wysłać na jej adres samochód z pieniędzmi. Przesyłka oczywiście nigdy nie dotarła, a kobieta straciła oszczędności.


 

Policjanci cały czas przypominają – nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom i zachowajmy czujność w sieci !
W środę (12.01.2022r.) do braniewskiej komendy Policji zgłosiła się 79-letnia mieszkanka powiatu, by poinformować, że została oszukana. Sprawą zajęli się kryminalni. Z relacji kobiety wynikało, że na początku stycznia 2022r. do grona jej znajomych, na jednym z portali społecznościowych, dołączył pewien mężczyzna. Pokrzywdzona korespondowała z nim na komunikatorze. Pewnego dnia nowy znajomy poinformował 79-latkę, że chciałby przesłać do Polski na jej adres samochód, w którym znajduje się duża suma pieniędzy. Mężczyzna zapewniał, że to jedyny sposób, aby uchronić własność przed piratami, którzy grasują na morzu, w pobliżu miejsca, w którym on przebywał. Kobieta zdecydowała się pomóc „znajomemu", wtedy też pojawiły się pierwsze prośby o przelanie gotówki. Nietypowa paczka miała utknąć na lotnisku w Krakowie i koniecznym było wykupienie samochodu poprzez zrealizowanie przelewów. 79-latka przelała w sumie ponad 1800 euro, a gdy mężczyzna dopytywał o potwierdzenie transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim powiadomiła policjantów.
Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni ! Policjanci przestrzegają :

  • NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;
  • ZAWSZE ZWERYFIKUJ TOŻSAMOŚĆ ZNAJOMEGO/CZŁONKA RODZINY, KTÓRY PROSI CIĘ O FINANSOWE WSPARCE
  • NIE PRZESYŁAJ PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;
  • NIE PODAWAJ NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;
  • NIE PRZEKAZUJ OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.
  • NIE KLIKAJMY W LINKI w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.
  • Jolanta Sorkowicz

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz