CZWARTKOWE SPOTKANIE Z PRUSAMI

W dniu 27 sierpnia b.r. tradycyjnie w Spichlerzu Mariackim odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie z Historią w ramach cyklu trwającego od 2013 r. Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Braniewa. Tym razem cofniemy się do wczesnego średniowiecza, aby zapoznać się pruskim osadnictwem na naszych terenach.

Tematem 85. spotkania będzie „Osadnictwo pruskie między Wisłą a Pasłęką od IV do XIII wieku” a prelegentem historyk specjalizujący się w epoce średniowiecza i archeolog mgr Zbigniew Sawicki - pracownik Działu Archeologii Muzeum Zamkowego w Malborku. Prowadzący kierował licznymi badaniami wykopaliskowymi i jest autorem wielu opracowań naukowych z dziedziny archeologii.

Prusowie byli jednym z ludów bałtyjskich, zamieszkujących ziemie pomiędzy Wisłą a Niemnem. Prawdopodobnie przywędrowali w te rejony około VI-V wieku p.n.e. z obszaru środkowej Rusi. Z mapy Europy plemiona Prusów zniknęły jako samodzielne etnicznie i kulturowo ludy w średniowieczu w wyniku ekspansji Zakonu Krzyżackiego. Prusowie mieli własny język oraz system rządów oparty na wiecach. Trudnili się na co dzień rolnictwem i rybołówstwem. Czcili siły natury a szczególnym kultem otaczali drzewa wierząc, że w nich mieszkają ludzkie dusze, dlatego też zakładali m.in. święte gaje. W 997 r. biskup praski, późniejszy św. Wojciech prawdopodobnie za naruszenie świętości takiego gaju został zabity przez Prusów. W XIII w. Prusowie zamieszkujący okolice dzisiejszego Powiśla i Warmii oraz dalej na wschód mimo kilku powstań, zostali skutecznie wytępieni przez Zakon Krzyżacki.

 

Źródło: TMB, własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz