Czynny żal
Warto zauważyć, że samo złożenie czynnego żalu może nas nie ochronić przed karą. Co istotne, czynny żal nie będzie skuteczny wtedy, gdy podatnik:
- Jest w trakcie postępowania kontrolnego
- Został już wezwany w związku z popełnieniem czynu zabronionego, a organy podatkowe zebrały potrzebne dokumenty
- Nakłaniał inne osoby lub inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego
Poza tym czynny żal zostanie uznany za skuteczny, jeśli przedsiębiorca uiści opłaty wraz z odsetkami. Takie rozwiązanie chroni przed karami, ale nie oznacza, że nie musimy uregulować powstałych zaległości. Faktem jest, że z instytucji czynnego żalu skorzystać warto także wtedy, gdy urząd zwróci się do nas z informacją o niedopełnieniu obowiązków ewidencyjnych. Jeśli uregulujemy podatek VAT w terminie i zapomnimy o wysyłce pliku, czynny żal pozwoli nam uniknąć nałożenia kary! Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Co jeszcze warto wiedzieć? Czynnego żalu nie składamy w razie konieczności skorygowania deklaracji. To oznacza, że gdy wywiążemy się z obowiązków sprawozdawczych i mamy obowiązek wysłania korekty deklaracji, nie musimy składać czynnego żalu. Z kolei gdy podatnik nie złożyć deklaracji przed upływem danego terminu, powinien jak najszybciej złożyć czynne żal, jeszcze przed wezwaniem organu do złożenia wyjaśnień. Jak już wiemy, złożenie czynnego żalu po wezwaniu przez organ nie jest skuteczne.
Czynny żal w formie elektronicznej
W jaki sposób podatnik może złożyć czynny żal? Do wyboru mamy formę pisemną, pocztową, stawienie się osobiście w urzędzie skarbowym lub formę elektroniczną. To ostatnie rozwiązanie wymaga skorzystania ze skrzynki ePUAP lub portalu podatkowego (pamiętajmy o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru). To zadanie wykonamy znacznie szybciej i łatwiej wtedy, gdy postawimy na wzór pisma ogólnego. Jeżeli urząd uzna czynny żal za nieskuteczny, nie mamy możliwości odwołania się od jego decyzji.
Nie mamy do dyspozycji urzędowego wzoru czynnego żalu, jednakże w piśmie zawrzeć trzeba szereg istotnych informacji, takich jak:
- Określenie osoby, która składa czynny żal
- Określenie adresata (Naczelnik urzędu skarbowego)
- Charakter popełnionego czynu
- Istotne okoliczności
- Osoby współpracujące (jeśli miały związek z popełnionym czynem)
- Określenie, czy popełniony czyn został naprawiony (jeżeli nie - to jak i kiedy podatnik zobowiązuje się do uiszczenia należności z odsetkami lub złożenia obowiązkowych przedmiotów)
W sytuacji, gdy zdarzenia miało charakter incydentalny, warto o tym przypomnieć organowi skarbowemu.
Co jeszcze jest ważne?
Podczas składania zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego w 2024 roku, musimy ujawnić okoliczności czynu i dane osób, które miały w nim swój udział. Poza tym sprawca zobowiązany jest do złożenia przedmiotów podlegających obowiązkowi oraz uiszczenia wymaganej należności publicznoprawnej, zgodnie z terminem wyznaczonym przez urząd skarbowy. Ważnym dokumentem w tym przypadku jest potwierdzenie zapłaty.
Okazuje się, że na rok 2024 nie określono terminu, do którego podatnik powinien przyznać się do popełnionego przestępstwa. Jeśli zależy nam na tym, aby organ uznał czynny żal za skuteczny, musimy go złożyć jeszcze przed udokumentowaniem popełnienia danego czynu. To pozwoli nam uchronić przed różnorodnymi karami, jakie wskazane został w przepisach prawnych. Jako przedsiębiorcy powinniśmy bliżej zapoznać się z instytucją czynnego żalu, gdyż może być ona nieoceniona w prowadzeniu własnej firmy.
– Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz