Badania przeprowadzone na potrzeby kampanii „Pora na pomidora…” wskazują,
że przeświadczenie o pozytywnym wpływie jedzenia warzyw i owoców na zdrowie
jest głównym powodem, dla którego rodzice podają je swoim dzieciom. Tak uważa niemal każdy respondent.
Owoce, nieco częściej niż warzywa, podawane są także ze względu na ich walory smakowe. Duże znaczenie w wyborze tego rodzaju produktów ma również fakt, że są słodkie. Dzięki temu, mogą one zastępować dzieciom słodycze (37%) i po prostu im smakują*. Jeśli zaś chodzi o warzywa, to poza zdrowiem - jako głównym powodem dla którego podawane
są one najmłodszym (97%), ważne jest również to, że są smaczne (68%). Ponadto niemal co drugie dziecko, zdaniem rodziców, lubi warzywa (46%).
Warzywa i owoce dostarczają składników, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać, ani magazynować. Okazuje się więc, że dieta pozbawiona tych produktów
jest niepełnowartościowa. U dzieci w okresie wzrostu i rozwoju, zapotrzebowanie na energię, witaminy i składniki odżywcze jest tym bardziej zwiększone. Dlatego też pamiętajmy,
aby regularnie podawać maluchom warzywa i owoce, gdyż bezpośrednio wpływają
na ich prawidłowy rozwój.
Włączając te produkty do każdego posiłku pociech warto znać ich najważniejsze właściwości, oto one:
Dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych
Regularne spożywanie warzyw i owoców może wzmocnić odporność dziecka,
gdyż są one źródłem cennych witamin: witaminy C, beta-karotenu, kwasu foliowego
oraz witamin E i K. Ponadto zawierają sporo składników mineralnych takich jak: potas, magnez, wapń i sód.
Są źródłem cennego błonnika
Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie jest trawiony przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on jednak bardzo ważną rolę, m.in.: posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit oraz neutralizuje substancje toksyczne.
Wykazują działanie alkalizujące
Na drodze przemian metabolicznych zachodzących w organizmie powstają produkty alkalizujące i zakwaszające. Aby nie doprowadzić do nadmiernego zakwaszenia organizmu należy codziennie jeść warzywa i owoce. Zabezpiecza to m.in.: przed rozwojem drobnoustrojów oraz jest niezwykle ważne dla odpowiedniego przewodnictwa mięśniowo - nerwowego.
Wspomagają wzrok
W kukurydzy, brokułach i szpinaku znajdują się barwniki – luteina i zeaksantyna. Ich wysokie stężenie we krwi może chronić siatkówkę oka przed uszkadzającym wypływem promieniowania słonecznego.
–– Trudno nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w diecie dzieci. Ich regularne spożywanie może nie tylko wspomóc prawidłowy rozwój maluchów, ale także uchronić
je przed tak powszechnymi chorobami jak: otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie –– mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora…”.–– Starajmy się zatem, by warzywa i owoce występowały w każdym posiłku w ciągu dnia, gdyż to najprostszy sposób dbania o zdrowie najmłodszych–– dodaje.
W tym roku kampania „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw
i owoców” swoje działania kieruje w szczególności do rodzin, rodziców, opiekunów
i nauczycieli. W kształtowaniu nawyków żywieniowych odgrywają oni kluczową rolę. Celem kampanii jest aktywne włączenie ich w proces kreowania pozytywnych zwyczajów żywieniowych u dzieci oraz pokazać, jak przekonać dzieci do spożywania warzyw i owoców.
Działań sfinansowane są ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Małgorzata Tomczak
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz