Celem projektu jest podniesienie wiedzy na temat zagrożeń, sposobów ich unikania i przeciwdziałania, kształtowanie właściwych postaw społecznych, zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich, przybliżenie roli i pracy Policji oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służby.
Czy skorupka za młodu nasiąknie…
W dzisiejszych czasach zagrożenia, związane z naruszeniami prawa, jak i nieszczęśliwe wypadki nie omijają nawet najmłodszych mieszkańców regionu. Od wielu lat policjanci prowadzą działania edukacyjne, które teoretycznie i praktycznie uczą dzieci i młodzież umiejętności pozwalających uniknąć takich sytuacji. Funkcjonariusze ciągle poszukują nowych sposobów przekazywania wiedzy tak, aby spotkania z nimi nie były nudne, a informacje na temat bezpieczeństwa zapadały na zawsze w pamięć dzieci.
Obowiązkiem Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego wszystkim mieszkańcom rejonu oraz ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń. Dzieci i młodzież także łamią prawo popełniając czyny karalne. Konieczne jest więc przekazywanie młodym ludziom wiedzy na temat przepisów prawa i odpowiedzialności nieletnich za dokonane czyny. Już to może wpłynąć na ograniczenie przestępczości wśród młodych ludzi, ponieważ część nieletnich w konflikt z prawem wchodzi z uwagi na niefrasobliwość, bądź nieświadomość prawną.
Dlatego, jak podkreślają policjanci, im wcześniej rozpoczyna się edukację, tym lepiej i zapraszają w swoje progi uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Poznajmy się lepiej
Policja jest formacją, której specyfika pracy interesuje wielu ludzi. Źródła codziennych informacji często pokazują tę służbę w kontekście represji i kary. Codzienna praca policjantów jest skupiona nie tylko wokół spraw kryminalnych i przestępców. To dzielnicowi, którzy rozwiązują kłopoty mieszkańców, funkcjonariusze czuwający nad bezpieczeństwem na wodzie, na drogach, specjaliści pracujący z trudną młodzieżą, przewodnicy psów pomagający odnaleźć zaginionych. Spektrum spraw, z którymi stykają się na co dzień policjanci jest ogromne. Dlatego jednym z celów projektu „Otwarte Jednostki Policji” jest przybliżenie młodym ludziom służby policjantów różnych pionów, także pokazanie specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego i podczas codziennej służby, jak i podczas działań. Najważniejsze jednak, by młodzi mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzieli, jaką rolę Policja spełnia w społeczeństwie.
Przebieg działań
Od września 2010 roku, w każdym powiecie, w siedzibie Policji odbywać się będą spotkania edukacyjno – profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, w wyznaczonym dniu w każdym miesiącu. W spotkaniach organizowanych przez specjalnego koordynatora uczestniczyć będą uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Projekt zakłada, że spotkania składać się będą z trzech bloków tematycznych:
1) Przedstawienie roli i zadań Policji,
2) Prezentowanie wyposażenia Policji, np. środków transportu, wyposażenia osobistego policjanta, pomieszczeń służbowych itd.
3) Omówienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa.
Świadomy obywatel
Jak podkreśla insp. Sławomir Mierzwa Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, „projekt Otwarte Jednostki Policji, jest doskonałym elementem edukacji świadomego obywatela, który od najmłodszych lat wie, jak postępować zgodnie z prawem i gdzie w przypadku kłopotów szukać pomocy. Chcemy, aby najmłodsi mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzieli, że jesteśmy otwarci na ich pytania i problemy.
Zainteresowane placówki prosimy o kontakt pod numerem telefonu 0 55 244 0250 z nadkom. Anną Kos z braniewskiej jednostki Policji.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz