Dziecko w jeziorze, sprawa w sądzie

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na 22 kwietnia 2024 r. termin rozprawy odwoławczej w sprawie Piotra O. oskarżonego o spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty, w wyniku którego zginęło dziecko.

Informuję, że do VII Wydziału Karnego Odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęła apelacja od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji w sprawie Piotra O. oskarżonego między innymi o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodowanie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty. Apelację złożył obrońca oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył termin rozprawy odwoławczej w tej sprawie na dzień 22 kwietnia 2024 r. na godz. 10 (sala 424).

Przypomnę, że sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie. Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci. W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia. Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.

Ponadto, Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 29 grudnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Mrągowie uznał Piotra O. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w łącznym wymiarze 15 lat. Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przez wpłacenie kwot po 20 tys. zł na rzecz obojga rodziców dziewczynki, która zginęła w wyniku wypadku łodzi.

Jednocześnie informuję, że w dniu 9 maja 2024 r. przed sądem Rejonowym w Giżycku planowane jest rozpoczęcie procesu w sprawie przeciwko Grzegorzowi G. oskarżonemu o wypożyczenie niesprawnej łodzi motorowej, która wywróciła się na jeziorze Tałty.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 25 marca 2024 r.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz