Kilkunastoosobowa grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej, w tym również reprezentacja Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie z Zespołu Wychowania Fizycznego Zakładu Działań Interwencyjnych w składzie:
· ppłk SG Jacek Guźniczak,
· ppor. SG Piotr Witkowski,
· chor. SG Grzegorz Mandywel, oraz
· płk rez. SG Mirosław Szynkowski,
w dniach od 15 do 18 września 2010 r., w towarzystwie przedstawicieli innych służb, wzięła udział w prestiżowym Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych poprzedzającym ceremonię otwarcia największej tegorocznej imprezy sportowej w Polsce – V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - Warszawa 2010.
Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa (Law Enforcement Torch Run) jest jednym z największych wydarzeń obywatelskich połączonym z pozyskiwaniem funduszy i podnoszeniem świadomości opinii publicznej. W podstawowym ujęciu Bieg z Pochodnią jest wydarzeniem, w którym funkcjonariusze służb poszanowania prawa i sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną biegną, niosąc „Olimpijski Ogień Nadziei” do miast, w których przebywają narodowe reprezentacje sportowców, a następnie na miejsce Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W szerszym ujęciu natomiast inicjatywa biegu obejmuje szereg imprez towarzyszących o szczególnym znaczeniu dla ruchu Special Olympics.
Główny symbol Igrzysk – Ogień Nadziei, przypomina o sportowej idei rywalizacji w duchu fair play. Jednocześnie bieg i towarzyszące mu imprezy pozwalają zainteresować Olimpiadami Specjalnymi mieszkańców miast goszczących sportowców oraz prezentują możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną przyczyniając się w ten sposób do lepszego zrozumienia tych wyjątkowych ludzi i społecznej integracji.Bieg jest również hołdem składanym zawodnikom Olimpiad Specjalnych, a udział w nim - zaszczytem dla wybranych funkcjonariuszy służb strzegących prawa.
„Olimpijski Ogień Nadziei”, który 6 września 2010 r. zapłonął w greckim Aleksandropolis, po odwiedzeniu szeregu europejskich stolic 15 września 2010 roku dotarł do Warszawy, gdzie na Lotnisku Chopina przejęła go sztafeta Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych.
Jej uczestnicy podzieleni na pięć grup wyruszyli w Polskę, by odwiedzić miasta goszczące przybyłe na Igrzyska reprezentacje narodowe. „Olimpijski Ogień Nadziei” został zawieziony w najdalsze zakątki pięciu województw: śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego, skąd pięcioma trasami powrócił do stolicy, odwiedzając po drodze 41 miast. Wzięło w nim udział 1.500 uczestników Igrzysk z 56 państw. Wszyscy uczestnicy sztafety 18 września 2010 r. pobiegli razem głównymi ulicami Warszawy zanosząc „Olimpijski Ogień Nadziei” na stadion Legii, gdzie w godzinach wieczornych nastąpiła transmitowana przez Telewizję Polską Ceremonia Otwarcia V. Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
Funkcjonariusze Centrum Szkolenia Straży Granicznej w dniu 19 września 2010 r. wzięli również udział w Festiwalu Olimpiad Specjalnych w Wiosce olimpijskiej usytuowanej w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zorganizowane było stoisko promocyjne formacji. Licznym pokazom przygotowanym przez Gabinet Komendanta Głównego Straży Granicznej towarzyszyły pokazy tresury psów służbowych, wystawa sprzętu transportowego oraz atrakcje, w tym między innymi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Kętrzyńska szkoła Straży Granicznej przygotowała na tę okazję strzelnicę pneumatyczną, gdzie pod czujnym okiem ekspertów ds. wyszkolenia strzeleckiego: ppor. SG Piotra Narejko i st. chor. SG Andrzeja Dzieszkewicza oraz funkcjonariuszy wspierających st. chor. sztab. SG Grzegorza Gwóźdź i chor. SG. Wojciecha Groch uczestnicy Igrzysk oraz odwiedzający je goście mogli spróbować swoich sił w strzelectwie sportowym.
Największym podziękowaniem za udział w tym wspaniałym wydarzeniu są uśmiechy i najszczersze słowa podziękowania uczestników Igrzysk. Jesteśmy dumni, że chociaż przez krótką chwilę mogliśmy towarzyszyć uczestnikom V. Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz