Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej spotkali się wczoraj z młodzieżą szkół średnich. W trakcie przedsięwzięcia prawie 200 uczniów dowiedziało się jak niebezpiecznym zjawiskiem jest handel ludźmi oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, by nie stać się ofiarą tego przestępczego procederu. Funkcjonariusze ostrzegali przed podejmowaniem pracy u niesprawdzonych pracodawców oraz podkreślali, że ofiarą handlu ludźmi może być każdy z nas. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach oraz Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim otrzymali szereg materiałów w postaci broszur i ulotek dotyczących handlu ludźmi.

Ponadto funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej szczególną uwagę zwracają na podróżnych przekraczających granicę polsko-rosyjską. Bacznie przyglądają się i weryfikują dokumenty tożsamości, by nie dopuścić do nielegalnego przewożenia osób przez granicę. Sprawdzają również zatrudnienie cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy nie są wykorzystywani do pracy z obejściem przepisów prawa. Rozpytania prowadzone były w stosunku do 109 cudzoziemców, pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Bangladeszu, Indonezji, Mołdawii, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Nigerii i Meksyku. Weryfikacja okazała się negatywna, czyli pracodawcy nie popełnili przestępstw związanych z handlem ludźmi.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą edukacyjne przedsięwzięcia zarówno podczas spotkań ze studentami, z młodzieżą na placówkach, w szkołach, rodzinnych festynach, czy targach pracy. Od stycznia br. do wczoraj przeszkolono blisko 750 osób. Przybliżono im formy wykorzystywania drugiego człowieka oraz przeciwdziałanie i zwalczanie niebezpiecznego procederu jakim jest handel ludźmi.

Jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw to zadzwoń do nas korzystając z bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 422 322

 

Mirosława Aleksandrowicz

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz