Inspiracją do organizacji wydarzenia był montaż organów piszczałkowych w Bazylice, który był kolejnym etapem odbudowy świątyni ze zniszczeń wojennych. Wydarzenie to jest również kontynuacją przedwojennych tradycji kościoła św. Katarzyny w Braniewie, w którym życie muzyczne było bardzo intensywne.
W sobotę 21.09.2019 odbył się koncert inauguracyjny II Braniewskiej Jesieni Organowej, w trakcie którego wystąpił Martin Gregorius i Magdalena Cornelius. Zabrzmiały kompozycje głównie twórców polskich. Została zaprezentowana m. in. twórczość Stanisława Moniuszki, którego rok w Polsce aktualnie obchodzimy. Konecrt uwieńczyła improwizacja Martina Gregoriusa nt. pierwszego hymnu Polski - Bogurodzicy.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.
Terminarz pozostałych koncertów (początek o godzinie 19:00):
28.09.2019 - Patryk Podwojski (organy), Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - dyrygent Karol Hilla
05.10.2019 - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)
12.10.2019 - Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa - zespół wokalny - dyrygent Sławomir Bronk
19.10.2019 - Adam Kowalski (organy)
26.10.2019 - Wolfgang Seifen (organy)
W najbliższą sobotę wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Podwojski oraz Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego dyrygentem jest Karol Hilla.
Patryk Podwojski - organista Archikatedry w Gdańsku - Oliwie. W 2018 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. W 2018 roku rozpoczął studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej. Jest również dyrektorem artystycznym Braniewskiej Jesieni Organowej. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje m.in. ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet "Sound of Fusion". Oprócz wykonawstwa muzyki organowej interesuje się rownież problematyką strojenia organów i ich naprawy. W 2017 roku wydał debiutancką płytę nagraną na organach Archikatedry w Gdańsku - Oliwie.
Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilla to pierwszy akademicki chór działający w tym mieście. Powstał jesienią 2001 roku i od tego czasu zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków Uczelni. W repertuarze zespołu znajdują się utwory reprezentujące różne epoki, od małych form a’cappella po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Formacja ma w swoim dorobku płytę CD a także nagrania radiowe i telewizyjne, w tym udział w pełnometrażowej produkcji filmowej. W styczniu 2019 r. chór wystąpił ze słynnym włoskim tenorem - Andrea Bocellim. Chór jest laureatem licznych nagród zdobytych podczas konkursów i festiwali w kraju i zagranicą.
Program koncertu:
Łukasz Urbaniak (*1980) Crucem tuam (chór solo)
Feliks Nowowiejski (1887 - 1946) Parce Domine (chór solo)
Marcin Wawruk (*1963) Ceciliada (chór solo)
Patryk Podwojski (*1992) Improwizana partita barokowa na temat pieśni kościelnej Bądźe pozdrowiona (organy solo)
William Lloyd Webber (1914 - 1982) Missa Princeps Pacis (chór + organy)
Charles Villiers Stanford (1852 - 1924) Ye Choirs of New Jerusalem (chór + organy)
Patryk Podwojski (*1992) Temat i wariacje - improwizacja w romantycznym stylu (organy solo)
Ralph Vaughan (1872 - 1958) Antiphon (chór + organy)
Informacje i zdjęcia: Maciej Michalski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz