II Braniewska Jesień Organowa - koncert inauguracyjny

Jak informowaliśmy wcześniej w Bazylice Mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie odbędzie się II Braniewska Jesień Organowa. Jest to kontynuacja festiwalu muzyki organowej zainaugurowanego rok temu. Inspiracją do organizacji tego typu wydarzenia był montaż organów piszczałkowych w Bazylice, który był kolejnym etapem odbudowy świątyni ze zniszczeń wojennych.

 

Wydarzenie to jest kontynuacją przedwojennych tradycji tego miejsca – kościół św. Katarzyny w Braniewie jako jedyny w diecezji, przed zniszczeniem w 1945 roku, posiadał aż trzy odrębne instrumenty organowe. Wiązało to się również z bogatym życiem muzycznym, o którym świadczą m. in. wydrukowane w Braniewie, a obowiązujące w całej diecezji śpiewniki czy zbiory harmonizacji dla organistów. Również wspomnienia dawnych mieszkańców miasta potwierdzają ten fakt.

W trakcie II Braniewskiej Jesieni Organowej odbędzie się sześć koncertów, których wykonawcami będą wybitni organiści z Polski i zagranicy, gdzie wystąpią również inni muzycy. Koncerty będą się odbywały w kolejne soboty począwszy od 21.09.2019 do 26.10.2019 o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała wspólny mianownik, który połączy wszystkie koncerty. Będzie nim improwizacja organowa. Jest to sztuka, która przeżywa renesans. Na czym ona polega, będzie wyjaśniane w trakcie kolejnych koncertów festiwalowych.

Terminarz koncertów:

21.09.2019 - Martin Gregorius (organy), Magdalena Cornelius (mezzosopran)

28.09.2019 - Patryk Podwojski (organy), Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - drygent Karol Hilla

05.10.2019 - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)

12.10.2019 - Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa - zespół wokalny - dyrygent Sławomir Bronk

19.10.2019 - Adam Kowalski (organy)

26.10.2019 - Wolfgang Seifen (organy)

 

Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższą sobotę, 21.09.2019 o godzinie 19:00. Wystąpią Martin Gregorius i Magdalena Cornelius.

Martin Gregorius - urodzony w Gdyni, koncertujący organista, studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold oraz Narodowych Wyższych Konserwatoriach Muzycznych w Paryżu i w Lyonie.  Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, pracując pod kierunkiem najwybitniejszych mistrzów z całego świata.  W 2017  roku uzyskał tytuł doktora w zakresie sztuki muzycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów improwizacji i interpretacji muzyki organowej. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m. in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz Prezesa Rady Ministrów. Występował w wielu krajach Europy a także w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Japonii. Nagrywał dla polskich i japońskich stacji telewizyjnych oraz dla polskiego, niemieckiego i francuskiego radia. Prezentował referaty na konferencjach muzykologicznych w kraju i za granicą. W sezonie koncertowym 2017/2018 pełnił funkcję Organisty Tytularnego Sapporo Concert Hall w Japonii, gdzie wydał debiutancką płytę „Taniec witraży”. Od 2018 roku jest kantorem, dyrektorem chórów i organistą kościoła św. Pankracego w Gütersloh w Niemczech.

Magdalena Cornelius - jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów wokalnychm. in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju 2006 r., nagrody specjalnej na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu 2007 r. Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m. in. Glorii Banditelli, Teresy Żylis-Gara, Carol Richardson-Smith, Christiana Elssnera oraz Claudii Eder. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Program koncertu:

 Louis Vierne (1870-1937)

 Hymne au soleil (z cyklu 24 Pièces de fantasie op. 53 nr 2)

 Ave Maria op. 3

 Clair de lune (z cyklu 24 Pièces de fantasie op. 53 nr 2)

 

 Mieczysław Karłowicz (1876-1909)

 Mów do mnie jeszcze

 Pamiętam ciche jasne złote dnie

 Karol Szymanowski (1882-1937); Alistair Wightman (*1947)

Etiuda b-moll op. 4 nr 3

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Pieśń wieczorna

Znasz-li ten kraj

Mieczysław Surzyński (1866-1924)

Capriccio fis-moll op. 36

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

 Morel

 Piosenka bez tytułu (Znasz-li ten kraj)

 Martin Gregorius (*1991)

 Improwizacja

Informacje i zdjęcia Maciej Michalski

 

 

  

Źródło: II Braniewska Jesień Organowa

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz