Instytucją przyjmującą jest firma Vitalis z Niemiec, która zorganizowała staż zawodowy w Lipsku. Projekt jest realizowany przez 12 miesięcy od początku września 2013 roku do końca sierpnia 2014 roku. Uczestnikami praktyki są uczniowie w wieku 17-19 lat (klasa II i III) uczący się w zawodzie technik informatyk. Praktykę odbywa 20 uczniów, którzy wyjechali na okres 4 tygodni wraz z opiekunami do Lipska.
W ramach projektu uczniowie wyjechali na praktykę do Centrum Edukacji i Doradztwa "Robotron" w Lipsku zajmującego się między innymi specjalistycznym kształceniem w branży informatycznej, gdzie poszerzają wiedzę teoretyczną i zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie budowania, konfiguracji i administrowania najnowszych sieci komputerowych opartych na systemie Windows oraz grafiki i animacji komputerowej.
Obserwując rynek pracy w dziedzinie IT można stwierdzić, że istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników posiadających praktyczne umiejętności w dziedzinie budowy i administrowania sieci komputerowych. Szkoła nie posiada odpowiedniego laboratorium, w którym można by ćwiczyć praktycznie wyżej wymienione umiejętności, w związku z czym szkoła nie prowadzi specjalizacji z dziedziny administrowania sieciami komputerowymi. Natomiast praktyki uczniowie odbywają w lokalnych punktach serwisowych, urzędach czy innych szkołach. Główne cele przedsięwzięcia to:
1.Nabycie wiedzy praktycznej w zakładaniu, instalacji, konfiguracji i administrowaniu sieciami komputerowymi Windows, w tym poznanie nowoczesnych technologii budowy sieci informatycznych w Niemczech, wraz z ich administrowaniem. W rezultacie 20 uczniów zdobędzie praktyczne doświadczenia i umiejętności z dziedziny sieci komputerowych i grafiki komputerowej tak poszukiwane na rynku pracy w Polsce i UE.
2.Zwiększenie liczby absolwentów ZSB kontynuujących naukę na studiach technicznych.
3.Poszerzenie wiedzy uczniów, której rezultatem będzie zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na wyższym poziomie.
4.Zdobycie umiejętności obróbki, kompresowania i montażu obrazu oraz tworzenia animowanych obrazów GIF. Efektem będzie pojawienie się na lokalnym rynku pracy 20 beneficjentów przygotowanych do podjęcia pracy w branży informatycznej bądź założenia własnej firmy, którzy zaoferują swoje usługi na wyższym poziomie, a zakres ich działania może sięgać poza granice kraju.
5. Doskonalenie umiejętności językowych w zakresie terminologii zawodowej w języku niemieckim i angielskim, co stworzy im większe możliwości odnalezienia się na europejskim rynku pracy.
Po zakończeniu praktyki uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności oraz Europass Mobility.
Niezależnie od realizacji programu stażu uczniowie uczestniczą w programie kulturowym. Dotychczas zwiedzili już Lipsk, spędzili weekend w Berlinie, uczestniczyli w największych targach informatycznych Cebit w Hanoverze oraz zwiedzili Drezno i Halle.
Dariusz Lis
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz