Data dodania: 2009-04-16 16:10:01,
kzs
A | A | A
Infrastruktura 2009/Pożary, granaty...
Dzisiaj o godzinie 10.00 dyżurny policji został powiadomiony o pożarze trzech budynków, w których prawdopodobnie znajdowali się ludzie. Po ugaszeniu ognia okazało się, że prócz osób rannych
Dzisiaj o godzinie 10.00 dyżurny policji został powiadomiony o pożarze trzech budynków, w których prawdopodobnie znajdowali się ludzie. Po ugaszeniu ognia okazało się, że prócz osób rannych w jednym z budynku znajdują się materiały wybuchowe. Grupa rozpoznania minerskiego z braniewskiej policji znalazła w piwnicy budynku reklamówkę z materiałem wybuchowym i pocisk moździerzowy. Na miejsce wezwano saperów. Trwa akcja ratownicza.
Spokojnie, to tylko ćwiczenia.
Ćwiczenia policji, straży i wojska zaplanowano z rozmachem. Zaaranżowane na wojskowym poligonie zagrożenie miało na celu dalsze usprawnienie współdziałania sił i środków policji, straży i wojska.
Zgodnie z założeniami ćwiczeń w pożarze trzech budynków uwięzione były osoby cywilne. Poszkodowani znajdowali się również w pobliżu płonących budowli. Dodatkowo należało przeszukać rumowisko.
Służby ratownicze po ugaszeniu pożaru i udzieleniu pomocy medycznej ofiarom natrafiły na ładunek wybuchowy. Do współdziałania włączyła się wówczas grupa minersko – pirotechniczna z braniewskiej komendy policji. Funkcjonariusze po sprawdzeniu, czy w budynku nie ma osób, musieli ustalić pochodzenie ładunku. Okazało się, że jest to pocisk moździerzowy i materiały wybuchowe pochodzące z okresu II wojny światowej. Po rozpoznaniu wezwano patrol saperski, który zabezpieczył niewybuchy.
Ćwiczono również scenariusz zakładający uszkodzenie drogi dojazdowej i wykonanie zastępczego mostu z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego będącego na wyposażeniu 9BKPanc. Pojazdy wojskowe oraz pożarnicze pokonały zbudowany tymczasowy most. Ostatnim elementem realizowanym podczas ćwiczeń było wydobywanie osób poszkodowanych z osuwisk ziemnych. Ratownicy przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu dotarli do osoby poszkodowanej, która została odkopana i zabezpieczona medycznie. Na zakończenie wykorzystano ciężki sprzęt /koparki i ładowarki/ oraz elementy konstrukcyjne wykorzystywane podczas zabezpieczenia prac w wykopach. Całość ćwiczeń obserwowana była przez kadrę 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie. W ćwiczeniach uczestniczył również Pan Leszek Dziąg starosta braniewski, przedstawiciele WZK Starostwa Braniewskiego oraz Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. Oprócz sił i środków Państwowej Straży Pożarnej w ćwiczeniach uczestniczyli również ratownicy Wojskowej Straży Pożarnej, sprzęt specjalistyczny 9 BKPanc. przewidziany do likwidacji opisanych wyżej zdarzeń, ratownicy medyczni oraz grupa funkcjonariuszy Policji. Po podsumowaniu ćwiczeń ratownicy mogli skosztować wojskowej grochówki.
Anna Kos, Ireneusz Ścibiorek
Źródło: Policja Braniewo
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz