IV MIĘDZYNARODOWE SYPOZJUM „WSPÓLNE DZIEDZICTWO KULTUROWE PRUS WSCHODNICH”

Towarzystwo Miłośników Braniewa zaprasza na IV Sympozjum MiędzynarodoweWspólne dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich, które odbędzie się w dniu6.09.2019r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie. Organizatorami są Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Towarzystwo Miłośników Braniewa.

To już prawie tradycja wspólnych polsko-rosyjskich spotkań organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Otwarcie sympozjum nastąpi o godz. 10, po czym czworo prelegentów przedstawi przygotowane tematy.

Stronę rosyjską reprezentować będą dr Larysa Kołobkowa z Kaliningradu oraz Natalia Szewczuk ze Swietłogorska, zaś ze strony polskiej swoje prelekcje przedstawią mgr Krzysztof Szczepanik z Braniewa i prof. dr hab. Stanisław Achremczyk z Olsztyna.

Dr Larysa Kołobkowa przedstawi temat pt. „Toponimia polska i rosyjska na obszarach poniemieckich po II wojnie światowej jako element utożsamiania się z nową ojczyzną”. Dr Kołobkowa jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Była też pracownikiem Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Jest biegłym tłumaczem, stąd z pewnością można się spodziewać wystąpienia w jeżyku polskim.

Natalia Szewczuk przedstawi temat pt. „Żyjący zgodnie z prawem. Herman Brachert rzeźbiarz dwóch epok”. Pani Szewczuk jest Dyrektorem Muzeum Hermana Bracherta w Swietłogorsku.

Krzysztof Szczepanik wystąpi z tematem „Anneliese Thriller – konwertytka, archiwistka i historyk. Jej związki z Królewcem oraz Warmią”. Krzysztof Szczepanik jest znanym braniewskim dziennikarzem i autorem przewodników turystycznych. Obecnie jest redaktorem naczelnym portali: olsztyn.com.pl i Ziemia Braniewska.

Prof. Stanisław Achremczyk zaprezentuje temat „ Wschodniopruscy Nobliści”. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i kierownikiem Katedry Historii Polski XVI-XVIII wieku, a od 1990 dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jest autorem ponad 400 publikacji, w tym „Historia Warmii i Mazur” (1997), „Warmia” (2000) i „Braniewo” (1995).

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły: Ziemia Braniewska, TVBraniewo24 i TrusoTV.

 

 

 

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz