IV MIĘDZYNARODOWE SYPOZJUM „WSPÓLNE DZIEDZICTWO KULTUROWE PRUS WSCHODNICH”

W dniu 6 września 2019 r. odbyło się kolejne IV Seminarium Międzynarodowe Wspólne dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Braniewa. Seminarium odbyło się w Spichlerzu Mariackim w Braniewie. Wśród patronów medialnych był portal Ziemia Braniewska. Ze strony rosyjskiej partnerem była Agencja do Spraw Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej Obwodu Kaliningradzkiego.

Wśród zaproszonych gości byli: Tomasz Sielicki – Burmistrz Braniewa, Irina Bogdanowa – Agencja Współpracy Przygranicznej, Galina Isajewicz – przedstawicielka Administracji Mamonowo, Zbigniew Sawicki – Muzeum Zamkowe w Malborku, Dmitry Schilov – Dyrektor Muzeum w Mamonowie oraz radni powiatowi Krystyna Lewańska i Leszek Dziąg.

Powitani też zostali kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu braniewskiego.

Wykłady składały się z dwóch paneli po dwa wykłady, a prelegentami byli:

dr Larysa Kołobkova (Kaliningrad), wykład pt. „Toponimia polska i rosyjska na obszarach poniemieckich po II wojnie światowej jako element utożsamiania się z nową ojczyzną”,

mgr Krzysztof Szczepanik (Braniewo), wykład pt. „Anneliese Thriller, konwertytka, archiwistka i historyk. Jej związki z Królewcem oraz Warmią”,

Dyrektor Natalia Szewczuk (Swietłogorsk), wykład pt. „Żyjący zgodnie z prawem. Hermann Brachert rzeźbiarz dwóch epok”,

prof. dr hab. Stanisław Achremczyk (Olsztyn), „Wschodniopruscy Nobliści”.

Podsumowania seminarium dokonał prof. dr hab. Stanisław Achremczyk. W seminarium wzięło w sumie około 100 osób w tym młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie. Tłumaczem seminarium była Jekaterina Zubrickaja – (Bałtycki Uniwersytet Federalny im. I. Kanta).

Dr Larysa Kołobkowa jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Była też pracownikiem Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Jest biegłym tłumaczem, stąd z pewnością można się spodziewać wystąpienia w jeżyku polskim.

Natalia Szewczukjest Dyrektorem Muzeum Hermana Bracherta w Swietłogorsku.

Krzysztof Szczepanikjest znanym braniewskim dziennikarzem i autorem przewodników turystycznych. Obecnie jest redaktorem naczelnym portali: olsztyn.com.pl i Ziemia Braniewska.

Prof. Stanisław Achremczyk jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i kierownikiem Katedry Historii Polski XVI-XVIII wieku, a od 1990 dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jest autorem ponad 400 publikacji, w tym „Historia Warmii i Mazur” (1997), „Warmia” (2000) i „Braniewo” (1995).

  

Źródło: Własne, TMB

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz