Warto zauważyć, że jeden z punktów opinii został poświęcony Obwodowi Kaliningradzkiemu. Choć Rosja nie jest objęta unijną polityką sąsiedztwa, Komitet Regionów podkreśla, że Obwód to „niezwykle istotne i wrażliwe terytorium” i „nie należy abstrahować od specyfiki tego regionu prowadząc politykę sąsiedztwa w pobliskim obszarze”.
- Europejska Polityka Sąsiedztwa obejmuje obecnie kraje północnej Afryki oraz wschodnich sąsiadów Unii. Ze względu na bliskie położenie Obwodu Kaliningradzkiego i kontakty tego regionu z UE powinniśmy kierować nasze działania również w tym kierunku - mówi marszałek Jacek Protas. - Ważne jest również zachowanie równowagi w relacjach Unii z Afryką i krajami Partnerstwa Wschodniego, z którymi mamy bliższe kontakty gospodarcze i społeczne.
Marszałek zwraca ponadto uwagę na rolę samorządów, które powinny włączać się w budowanie partnerskich stosunków z krajami nienależącymi do Unii. Jednym ze sposobów może być tworzenie euroregionów, sprawdzonych już w Europie Środkowej i Wschodniej. - Mogą to być ciekawe rozwiązania również w krajach śródziemnomorskich - dodaje marszałek.
Przyjęty przez Komitet Regionów dokument zostanie przedstawiony pozostałym instytucjom unijnym. Komisja Europejska, Rada Europejska i Parlament zasięgają opinii Komitetu we wszelkich sprawach lokalnych i regionalnych. Komitet Regionów liczy 344 delegatów ze wszystkich krajów unijnych, w tym 21 z Polski. Wśród nich od blisko czterech lat jest marszałek województwa Jacek Protas. Łukasz Bielewski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz